GeriGündem Ulusal Sağlık Sistemi milyarlarca sterlini çöpe atıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ulusal Sağlık Sistemi milyarlarca sterlini çöpe atıyor

Ulusal Sağlık Sistemi milyarlarca sterlini çöpe atıyor
refid:16669577 ilişkili resim dosyası

Hükümetin desteklediği bir denetim kurumunun başkanı, Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) yöneticilerinin aynı malzemeleri aşırı miktarlarda tedarik ederek gereksiz yere çok büyük miktarlarda harcamaya neden olduklarını belirtti.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

Times’a konuşan yetkili, aynı malzemelerin sürekli olarak farklı miktarlarda alındığını, böylece yılda 1 milyar sterlinin çöpe atıldığını ifade etti. Alınan bilgilere göre, NHS’e bağlı kurumlar, aynı kalp pili için tam 19 farklı fiyat üzerinden ödeme yapıyor. Böylece tek bir kalp pili 750 sterlin zarara neden oluyor.

 

NHS’e bağlı Shared Business Services kurumunun başında bulunan John Neilson, birbirlerinden sadece birkaç ofis mesafede çalışan sağlık yetkililerinin aynı medikal cihaz ve ameliyat gereçleri için çok farklı miktarlarda ödeme yaptıklarını söyledi.

 

İngiltere, NHS altyapısında etkinlik artırıcı düzenlemeler yaparak 2014 itibariyle 20 milyar sterlin tasarruf yapmayı planlıyor. Ancak mevcut harcamalar, yönetici ve doktorların tutarsız alımlarıyla kurumun bütçesinde önemli miktarı çöpe attıklarını gösteriyor.

 

Neilson, bu duruma, “satın alımlar üzerinde kontrol mekanizması oluşturulmamasının” neden olduğunu belirtti. Neilson, başkanlığını yaptığı kurumda NHS’in yıllık 31 milyar sterlinlik bütçesindeki harcamaları her malzeme için takip ettiklerini ve gereksiz harcamanın “korkutucu” boyutta olduğunu ifade etti.

 

Rakamlara göre, NHS bütçesinin 12 milyar sterlinlik kısmını sağlık hizmeti ürünleri almak için harcıyor. Bu rakamın yüzde 12’si ise şu an çöpe gidiyor.

DÜNYA BASININDAN MANŞETLER

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet


Yorumları Göster
Yorumları Gizle