Gündem Haberleri

  Ulusal markerin ardından 'dağıtıcı markeri' zorunluluğu

  A.A
  01.07.2007 - 10:06 | Son Güncelleme:

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ulusal marker düzenlemesinin ardından şimdi de akaryakıt dağıtım şirketlerine “dağıtıcı markeri” zorunluluğu getiriyor.

  Buna göre, 2008 yılından itibaren her dağıtım şirketi kendi akaryakıtını işaretleyecek. Böylelikle her dağıtım şirketlerinin akaryakıtı diğer şirketlerinkinden ayrıştırılacak.

  EPDK, bu hafta yaptığı Kurul toplantısında “Petrol Piyasasında Dağıtıcı Lisansı Sahiplerinin Bayi Denetim Sistemine İlişkin Usul ve Esasları” belirledi.

  Bu kapsamda, 2008 yılının Temmuz ayından itibaren piyasada faaliyet gösteren 45 dağıtım şirketinin tamamının, sattıkları akaryakıtın kendilerine ait olup olmadığının tespiti amacıyla dağıtıcı markeri ile işaretlenmesi şartı getirildi.

  Yeni düzenleme ile petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin tescilli markası altında piyasaya sunulan akaryakıta ilişkin kalite kontrol izlemesinin etkin biçimde yapılması amaçlanıyor. Şirketlerin kendi markerleri de kaçak akaryakıt kullanımının önlenmesine yönelik akaryakıta eklenen ulusal markerle etkileşime girmeyecek.

  Öte yandan dağıtım şirketleri 2009 yılının ortasına kadar akaryakıt istasyonlarında stok hareketleri ve akaryakıt alım satım işlemlerinin elektronik ortamda, günlük olarak izlenebilmesine yönelik bir istasyon otomasyon sistemi kuracak.
  Merkez bağlantısı olan istasyon otomasyon sistemi ile şirketler, bayilerindeki akaryakıt alım satım hareketlerini izleyecek ve raporlayacak.

  Kayıt dışı ikmal ve satış tespit edilmesi halinde ise EPDK derhal bilgilendirilecek.

  Düzenleme çerçevesinde, tüm dağıtıcılar 2008 yılından itibaren gezici kalite kontrol araçları ile bayilerinin denetimini yapacak. Bayilerin dolum tesislerinden yapılan her akaryakıt ikmalinde bağımsız gözetim firmasının nezaretinde numune alınacak ve akaryakıt satışlarında taşıma araçlarının dolum ve boşaltım kapaklarını mühürleme yapılacak. Bayilerinin ürün stok ve alım satım hareketleri için ise mutabakat raporları hazırlanacak.

  Dağıtıcılar bayilerinin faaliyetlerine ilişkin tüketici ihbar ve şikayetleri için ücretsiz telefon numarası, elektronik posta adresi ve yazışma adresi tahsis ettirilmesini ve bu bilgilere ilişkin levha ve çıkartmaların bayilerine ait tesislerde tüketiciler tarafından rahatlıkla görülebilecek şekilde asılmasını da sağlayacak.

  Ayrıca kurumsal kimlik olarak tanımlanan bayinin tek elden satış sözleşmesi imzaladığı dağıtıcı şirkete ilişkin marka, ilan, reklam, yazı, logo, amblem, resim gibi görsel araçlar, işaretler ile bu işaretlerin teşhirinin yapıldığı demirbaş, pano, ekipman ve diğer malzemeleri yeni açılan istasyon için 2 ay içinde, dağıtım şirketleri arasında satın alma ve birleşme olursa en geç 6 ay içinde yapılacak.

  Dağıtıcılar tüketici ihbar ve şikayetlerini takip ve neticelendirme ve tespit edilen aykırılıkları Kuruma bildirme ile de yükümlü kılındı.

  EPDK BAŞKANI GÜNAY

  Söz konusu esasları sektör temsilcileri ile yaptıkları toplantılar sonucunda son haline getirdiklerini anlatan EPDK Başkanı Günay, zaten bu uygulamaların bir çok dağıtım şirketi tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

  Günay, “Bayilerin büyük çoğunluğu da buradaki kurallara riayet ediyor ve biz özellikle bayi sayısının 15 bine yaklaşmasını, yeni dağıtım şirketlerinin de faaliyete başlamasını dikkate alarak kuralların herkes tarafından uygulanmasını ve böylece bayi hareketlerinin daha sağlıklı izlenebilmesi amacını taşıyoruz” diye konuştu.

  EPDK'nın söz konusu düzenlemeye ilişkin yönetmeliğinin önümüzdeki günler Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı