GeriGündem 'Ulusal Eğitime Destek Kampanyası' başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Ulusal Eğitime Destek Kampanyası' başladı

Cumhurbaşkanı Sezer'in eşi Semra Sezer'in önderliğinde düzenlenen 'Ulusal Eğitime Destek Kampanyası', İstanbul'da törenle başlatıldı. Sezer de yazılı bir açıklama yaparak kampanyaya destek verdi.

Kampanya dolayısıyla ildeki ilk tören, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda yapıldı. Törende, Vali Yardımcısı Murat Kocabaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Beyoğlu Belediye Başkanı Kadip Topbaş ile sivil toplum örgütleri adına Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, hep birlikte anıta, üzerinde ''Ulusal Eğitime Destek Kampanyası'' yazısı bulunan çelengi bıraktılar.

Ulu önder Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için saygı duruşunda bulunulduğu tören,  İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

Taksim'deki törenden sonra, kampanyaya ilişkin Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen açılış törenine geçildi. 

SEZER, DESTEK İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kampanya nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak barış dolu, yaşanabilir güzel bir dünyanın ancak çağdaş eğitimle kurulabileceğini vurguladı. Eşi Semra Sezer tarafından 19 Mayıs'ta başlatılan ve tüm dünyada "Okuma yazma günü" olarak kutlanan bugün eğitsel etkinliklere geçilecek olan "Ulusal Eğitime Destek Kampanyası"na destek istedi. Cumhurbaşkanı Sezer, Ulusal Eğitime Destek Kampanyası'nın eğitsel etkinliklerinin Dünya Okuma Yazma Günü'nde başlatılması nedeniyle bir mesaj yayınladı. Her alanda büyük değişimlerin yaşandığı, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçildiği günümüzde, bilgi üretiminin yaşamsal önem kazandığını ve gelişmenin ana ögesi durumuna geldiğini vurgulayan Sezer, bu sürecin doğal bir sonucu olarak da tüm ülkelerin eğitim ve öğretim sistemlerini gözden geçirmek, çağdaş ölçülere göre uzun erimli eğitim planları yapmak zorunda kaldığını söyledi. Sezer, barış dolu yaşanabilir güzel bir dünyanın ancak çağdaş eğitimle kurulabileceğini belirterek, bugün dünyada yaşanan birçok olumsuzluğun temelinde eğitim eksikliğinin yattığını kaydetti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, ''Ulusal Eğitime Destek Kampanyası'' faaliyetleri çerçevesinde açılan okuma yazma kurslarını bitiren kursiyerlerin sertifika töreninde, toplumların refah düzeyinineğitim düzeyiyle parallelik gösterdiğini belirterek ulusal kalkınma için öncelikle eğitim düzeyinin yükseltilmesi gerektiğini bildirdi.

Kampanyanın öncelikle eğitimden yoksun kalmış kadın ve çocukların eğitimini sağlamaya yönelik bir program olduğunu belirten Serhadlı, ''Bu proje, eğitimde çağı yakalama ve topyekun kalkınma projesidir. Çağdaş toplum ve çağdaş devlet, ancak çağdaş bir eğitimle varolabilir'' dedi. 

Türkiye'nin genç bir nüfus potansiyeline sahip olduğunu ve bu potansiyelin büyük bir zenginlik olduğunu da ifade eden Serhadlı, ''Ancak bu nüfus ne kadar iyi eğitilirse, geleceğimize de o kadar güvenle bakabileceğiz'' diye konuştu.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Buluk ise açılan 49 kolaylaştırılmış okuma yazma kursunda 1183, birinci kademe okuma yazmakurslarında 917, ikinci kademe okuma yazma kurslarında ise  1789 vatandaşın belge aldığını kaydetti.

Törene, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Atilla Işık ve 2. Taktik Hava Üs Komutanı Korgeneral Aydoğan Babaoğlu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç ve çok sayıda vatandaş  katıldı.

Kampanya için Diyarbakır'da, Ziraat Bankası Merkez Şubesi'nde 700713 numaralı bir hesap açıldı.
  
ADANA  
  
Adana Valisi Oğuz Kağan Köksal, Adana'nın Yüreğir ilçesindeki Yahya Kemal Beyatlı 100 Yıl İlköğretim Okulu'nda başlatılan ''okuma-yazma kursu''nun açılış töreninde, amaçlarının herkese okuma yazma öğretmek olduğunu söyledi.

Açılan okuma-yazma, bilgi-beceri geliştirme kursları ve düzenlenecek çeşitli sosyal etkinliklerle ülkenin en önemli sorunlarına çözüm üretileceğini belirten Vali Köksal, ''Bölgemizde 2 yıl içinde okuma yazma bilmeyen vatandaş kalmayacak. Ulusal eğitime destek, herkesin görevi ve sorumluluğudur'' dedi.

Milli Eğitim Müdür Vekili Duran Tetik de, amaçlarının daha etkin ve iyi eğitim olduğunu, 45 gün sürecek okuma-yazma kurslarının yıl boyunca devam edeceğini belirterek vatandaşları katılıma çağırdı.
Vali Köksal, konuşmalardan sonra kursiyerlere defter, kitap, kalemve silgiden oluşan birer çanta verdi.
  
KONYA
  
Konya Valisi Ahmet Kayhan, Fuar Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, örgün ve yaygın eğitimden faydalanamamış başta kadınlar ve genç kızlar olmak üzere, tüm vatandaşların okuma yazma ve meslek edindirme kurslarına katılımının sağlanması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de kişi başına düşen eğitim süresinin ortalama 3 yıl, Avrupa ülkelerinde ise 10 yıl olduğunu vurgulayan Kayhan, ''Bu manzara, ülkemizin içinde bulunduğu çıkmazı açık olarak gösteriyor. Büyük Atatürk'ün bahsettiği muasır medeniyete giden yol da eğitimden geçmektedir. Ülke insanının en büyük problemi eğitimdir. Bu sorun halledilmeden diğer sıkıntıların üstesinden gelinemez'' diye konuştu.
  
DİĞER İLLER  
  
Çorum Milli Eğitim Müdürü Aziz Yavaş, merkez Karşıyaka İlköğretim Okulu'ndaki törende, uygar toplum olabilmenin yolunun temel eğitimden geçtiğini söyledi. Törende, pilot uygulamaya katılan kursiyerlerden Nazmiye Sütçü de, ''Bu kurslar sayesinde beyinlerimiz daha çok çalışır hale geldi. Dünyaya bakış açımız değişti ve gelişti'' dedi.
 
Düzce Vali Yardımcısı Vasip Şahin, Halk Eğitim Merkezi'ndeki törende, kampanyaya valilik olarak tüm desteklerini vereceklerini söyledi.      
 
Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, Mehmet Pehlivan Mesleki Eğitim Merkezi'nde törende, eğitimin kadın, erkek her yaş ve düzeyde, insanıntoplum içinde kendini geliştirebilmesi ve topluma katkıda bulunabilmesi için, ihtiyaç duyduğu en önemli araç olduğunu belirtti.
 
Çankırı Valisi Halil Ulusoy, merkez İsmet İnönü İlköğretim Okulu'ndaki törende, eğitimsiz toplumların kalkınmasının mümkün olmadığını söyledi. Ulusoy, törende kursiyerlere de seslenerek ''Okumayazma bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. Bugün geçmişten gelen eksiklerimizi gidereceğiz. Bu fırsatı iyi değerlendirin'' dedi. Köylerde nüfus azlığı nedeniyle kurs açamayacaklarını, ancak okuma yazma bilmeyenler için yüz yüze eğitimle bu sorunu çözeceklerini kaydeden Ulusoy, ''Çankırı, bu projenin uygulanmasında örnek olacaktır'' dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle