GeriGündem Ulusal egemenlik coşkusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ulusal egemenlik coşkusu

Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm çocuklara armağanı 23 Nisan, miniklerin coşkulu törenleriyle kutlandı.

TBMM'nin açılışının 79'uncu yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, büyük bir coşkuyla kutlandı. 23 Nisan kutlamaları Ankara'da devlet düzeyinde başladı. CHP dışında tüm liderler TBMM ve Anıtkabir'de Ata'nın huzurunda biraraya geldi.

TÜRKİYE LAİKTİR SLOGANI

Törenler TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in TBMM'de, Atatürk anıtına çelenk koymasıyla başladı. Başbakan Bülent Ecevit ve Bakanlar Kurulu üyelerinden bazıları ile MHP Lideri Devlet Bahçeli, FP lideri Recai Kutan, ANAP lideri Mesut Yılmaz ve DYP Lideri Tansu Çiller tören bitiminden sonra Anıtkabir'de tekrar biraraya geldi.

19 Mayıs Stadyumu'ndaki törenler Hikmet Çetin'in gelmesiyle başladı. Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Ankara Vali vekili Tamer Ersoy, Garnizon Komutanı Korgeneral Erol Tutar ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na yeniden seçilen FP'li Melih Gökçek üstü açık bir aracın üzerine binerek, çocukların bayramını kutlayarak vatandaşları selamladılar. Bu sırada tribünlerden ‘‘Türkiye laiktir, laik kalacak’’ sloganları duyuldu.

Bostancıoğlu yaptığı konuşmada bayramı tüm dünya çocuklarıyla birlikte kutlamadan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Bostancıoğlu, konuşmasında Kosovalı çocukların durumuna da dikkat çekti.

Dev bayrak 66'ncı Zırhlı Tugay'da

DÜNYANIN en büyük Türk bayrağı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, Metris'teki 66'ncı Zırhlı Tugay bahçesinde sergilendi. Geçen yıl Ali Sami Yen Stadı'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde sergilenen ve çim alanı tamamen kaplayan dev Türk Bayrağı, daha sonra GAP Bölgesi'nde, Atatürk Barajı'na asılmıştı. Dev bayrak, bu kez de Topkule Kışlası olarak bilinen 66'ncı Zırhlı Tugay bahçesine serildi. 950 kilo ağırlığında, eni 52 metre, boyu 78 metre olan 4 bin 56 metrekarelik dev bayrak, çevreden geçenlerin büyük ilgisini çekti.

Rengárenk 23 Nisan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle İstanbul'da ilk tören saat 10.00'da, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlendi. Anıta, İstanbul Valisi Erol Çakır, 3'üncü Kolordu ve Batı Garnizon Komutanı Korgeneral Attila Kurtaran ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile resmi kuruluşlar, siyasi partiler ve özel kuruluşlar adına çelenkler konuldu. Daha sonra Ali Sami Yen Stadı'nda düzenlenen törenlere katılan öğrenciler, rengárenk kıyafetleriyle ilgi çekti. 2 bin 108 öğrencinin sunduğu gösteriler, vatandaşlar tarafından coşkuyla alkışlandı. İstanbul Valisi Erol Çakır ile diğer yetkililer, törende görev alan 96 öğretmeni tek tek kutladılar. Tören başlangıcı ve bitiminde, çocukların sevgilisi Barış Manço'nun parçaları çalındı.

Diyarbakır'da Manço'lu step

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Diyarbakır'da da olaysız ve coşkuyla kutlandı. Atatürk Stadı'nda düzenlenen etkinliğe katılan mini etekli gençlerin, Barış Manço'nun parçalarının eşliğinde yaptığı step gösterileri beğeniyle izlendi. Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği törenlerde herhangi bir terör olayına karşı olağanüstü önlemler alındı. Törende konuşan Vali Nafiz Kayalı, ‘‘Türkiye'de herkes birinci sınıf vatandaştır, aynı hak ve hürriyetlere sahiptir’’ dedi.

Amerikan kahramanları bayramda

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Ataköy Galleria'da düzenlenen şölende, çocuklar hayallerinin kahramanlarıyla buluştu. Süpermen, Batman, Örümcek Adam, Robin Hood, Alaeddin, Pocahontas, Esmeralda, Pamuk Prenses, Aslan Kral, Donald Duck, Peri Kızı, Sevimli Cadı gibi birçok çizgi film kahramanının kıyafetlerini giyen animatörler, minikleri eğlendirdi.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle