GeriGündem Ulusal aşı günleri başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ulusal aşı günleri başladı


Sağlık Bakanı Osman Durmuş, kasım ayına kadar çocuk felci (polio) hastalığı görülmemesi halinde, Türkiye'nin ''çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası'' alacağını bildirdi.

Sağlık Bakanı Durmuş, çocuk felci hastalığını ortadan kaldırmayı hedefleyen Ulusal Aşı Günleri'nin ilk turunu, Ankara Valisi Yahya Gür ile birlikte, Keçiören 'Ufuktepe Sağlık Ocağı'nda başlattı.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve vatandaşların da katıldığı törende konuşan Durmuş, 1950'li yıllarda çocukların ölümüne neden olan çocuk felci hastalığının, aşısının bulunmasıyla korkulan bir hastalık olmaktan çıktığını bildirdi.

1995 yılından bu yana yoğun bir şekilde sürdürülen aşılama çalışmaları sonucunda 2.5 yıldır Türkiye'de çocuk felci vakasına rastlanılmadığını anlatan Durmuş, şöyle konuştu:

''Bir çocuğun aşılanmaması, virüsün beş yaş ve altındaki çocuğa yerleşmesi halinde tüm topluma yayılması anlamına gelir. O nedenle bir vaka nedeniyle Türkiye, haritada, halen 'hastalık bulunuyor' anlamında kırmızı gösterilmektedir. Bu, Türkiye'nin hastalık ile bulaşık ülke olması anlamına gelmektedir ve Türkiye için yüz kızartıcıdır.''

Hedeflerinin çocuk felci hastalığını yok etmek olduğunu vurgulayan Durmuş, Kasım ayına kadar hastalığın görülmemesi halinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye'ye ''çocuk felci hastalığından arındırılmış ülke'' sertifikası verileceğini bildirdi. Durmuş, bu nedenle 32 ilde yeniden ulusal aşı günlerinin düzenlendiğini kaydetti.

Durmuş, anne ve babalara da seslenerek, evlerine gelen sağlık personeline çocuklarını aşılatmalarını istedi. Sağlık Bakanı, herhangi bir nedenle çocuklarını aşılatamayan anne ve babaların, sağlık ocaklarına giderek, çocuklarının aşılanmalarını sağlayabileceklerini söyledi.

Ankara Valisi Yahya Gür de, Türkiye'de 2.5 yıldır çocuk felci vakası görülmediğine dikkati çekerek, ''Aşı kampanyası ile amacımız, artık bu hastalığı tarihe gömmektir'' dedi. Vali Gür, program çerçevesinde Ankara'da 350 bin çocuğun aşılanacağını bildirdi.

Konuşmalardan sonra Sağlık Bakanı Durmuş ve Ankara Valisi Gür, iki çocuğa ağızdan birer damla çocuk felci aşısı vererek, Ulusal Aşı Günleri'ni başlattılar. Sağlık Bakanı, çocuğun ağzına aşıyı damlatırken, ''Bazıları hortumla götürdüğü için bizim çocuklarımıza damla kaldı'' şeklinde espri yaptı.

MÜSTEŞAR ATAMASI

Törenden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Durmuş, Müsteşar Haluk Tokuçoğlu'nun istifasına ilişkin soruya, ''Üniversitede hocadır, kendi mesleğine dönüyor, başarılar dilerim'' karşılığını verdi. Müsteşarlık ve yardımcılıkları için yeni görevlendirmeler yapılıp yapılmadığı sorusunu ise Durmuş, ''Vekaleten tamam, asaleten atanmaları için çalışmalara devam ediliyor'' diye yanıtladı.

Çocuk felci hastalığının ortadan kaldırılması amacıyla Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis ve Osmaniye'de gerçekleştirilecek Ulusal Aşı Günleri'nin ilk turu 25 Nisan-1 Mayıs, ikinci turu ise 30 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

Program çerçevesinde 0-59 ay arasındaki tüm çocuklar aşılanacak.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle