Gündem Haberleri

  Uluğbay'dan türbana taviz yok

  Hürriyet Haber
  03.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Koaliasyon ortaklarının, önceki gün toplanan zirvede türban konusunda aldıkları ‘‘uzlaşma’’ kararı gerginlik yarattı. Hükümetin, bu karara göre, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ‘‘Hiç değilse imam-hatip liseleri için yumuşama getirecek bir uygulama’’ istenmesinin benimsediği de duyuruldu.

  Ancak, yayımladığı genelgeyle, çerçevesi Anayasa ve yasalarla çizilen kılık-kıyafet esaslarına uyulmasını isteyen Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ın, imam-hatip liselerinde okuyan kız öğrenciler de dahil, tüm eğitim kurumlarında yönetici, öğretmen ve öğrenciler için öngörülen türban yasağıyla ilgili uygulamadan taviz vermemekte kararlı olduğu öğrenildi.

  Türban konusunda, dün gazetecilerin tüm sorularını yanıtsız bırakan Uluğbay'ın, ‘‘yumuşama’’ ve Talim Terbiye Kurulu'nun düzenleme yapması yönündeki karara karşı, ‘Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde ülkenin kılık-kıyafetle ilgili konuda yürürlükte olan mevzuatı varsa ve ‘buna uyun' deniliyorsa, şimdi çıkıp ‘bunu geri al' demek olmaz. Ama yeni bir düzenleme yapılırsa, o zaman yeni düzenleme geçerli olur. Bunlar yapılmadan, hukuksal platform yaratılmadan uygulamadan vazgeçmek mümkün değil’’ görüşünde olduğu bildirildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı