Gündem Haberleri

  Uluğbay sancısı

  Hürriyet Haber
  11.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet tarihinin en önemli reformlarından biri olan 8 yıllık eğitime imza koyan, türban yasağından taviz vermeyen Hikmet Uluğbay'ın başka bakanlığa kaydırılacağı söylentisi yüzünden Milli Eğitim Bakanlığı'nda işler durdu. Yeni bakanın, ‘‘Tüm işlerin yeniden ele alınması’’ demek olduğunu savunan yetkililer, dev projelerin sekteye uğrayacağını söylediler.

  Sekiz yıllık temel eğitim başta olmak üzere, Cumhuriyet tarihinin önemli reformlarına imza koyan ve türban yasağından taviz vermeyen Hikmet Uluğbay'ın başka bakanlığa kaydırılacağı söylentisi, Milli Eğitim Bakanlığı'nı sarstı ve işler durma noktasına geldi. Eğitim dünyasına, Uluğbay'ın görevden gitmesinin, eğitimdeki dev projelere sekte vuracağı kaygısı yayıldı. Hürriyet'e konuşan Bakanlık üst düzey yetkilileri bu endişeyi, ‘18 aylık emek boşa gidecek. Yeni bakan, tüm işlerin yeni baştan ele alınması demektir. Bunun anlamı da süren önemli projelerin askıya alınmasıdır’ diye dile getirdiler. Uluğbay döneminde eğitimde, ‘milliliğin’ ön plana çıkarıldığını kimsenin inkar edemeyeceğine işaret eden bürokratlar, darbe alacağından endişe duyulan bazı uygulama ve projeleri şöyle sıraladılar:

  8 YIL RÖLANTİYE GİRECEK

  Halktan da büyük destek almasına karşın bazı kesimlerce kabul edilemeyen 8 yıllık eğitim uygulaması rölantiye girecek. 8 yıllık eğitim için önemi büyük olan taşımalı eğitim ve yatılı bölge okulu uygulamaları da etkilenecek.

  YAPISAL DEVRİM ÇIKMAZA GİRER

  8 yıllık eğitimin alt yapısını oluşturmak üzere, ülke kaynakları seferber edilerek başlatılan yapısal devrim, sekteye uğrayacak. Devam edenlerin yanısıra yeni okul ve derslik yapımı için 8 Şubat'ta gerçekleştirilecek ihale çıkmaza girecek, belki de duracak.

  İMAM-HATİP REFORMU DURACAK

  Kesintisiz eğitim gereği orta kısımları kapatılan imam-hatip liselerinin, Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun öngördüğü biçimde, ‘meslek okulu’ olarak yapılandırılması için başlatılan reform yarım kalacak. Yaklaşan seçim nedeniyle bunlara taviz verilmesi gündeme gelecek.

  KURAN KURSLARINA YEŞİL IŞIK

  Yine kesintisiz eğitimden etkilendiği öne sürülen ve 8 yıllık ilköğretim diploması şartına bağlanan Kuran Kursları konusunda izlenen ‘mesafe’ politikası terkedilebilir.

  TÜRBAN GEVŞEYECEK

  Kılık-kıyafetle ilgili mevzuata uyulması konusunda çıkartılan genelge uyarınca başlatılan ve tavizsiz uygulanan türban yasağı gevşeyecek.

  TORPİL CANLANACAK

  Yönetici atama usul ve esaslarının yeniden belirlenmesine ilişkin yönetmelik çalışmaları duracak. Torpili önlemek için getirilen ‘sınavla yönetici atanması’ uygulamasının askıya alınması söz konusu. Zira DYP liderinin dilindeki, ‘muhafazakar kadroya dokunmamak’ için sınav yapılmayacak. Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı yeniden değiştirilme beklentisine girdi. Yine 150 bin öğretmen kadrosuna yapılacak atamalarda karışıklık çıkacak. Bu durumda, 18 aydır işletilmeyen torpil müessesesi de yeniden canlanacak.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı