Gündem Haberleri

  Uluğbay heyecanı

  Hürriyet Haber
  08.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DSP Lideri Ecevit'le dün hükümet konusunda görüşen DYP Lideri Çiller'in, Milli Eğitim'deki muhafazakâr kadroları koruma şartı getirmesi DYP'nin Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ın görevinden alınmasını istediği yorumlarına neden oldu. Ancak bu tepkiler üzerine Çiller, bu yönde bir koşul öne sürmediklerini duyurmak zorunda kaldı.

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, dün görüştüğü DSP Lideri Ecevit’ten DSP kontrolündeki Milli Eğitim Bakanlığı'nda milliyetçi-muhafazakâr kadrolara dokunulmaması, Adalet, Ulaştırma ve İçişleri bakanlarına TBMM dışından isimlerin getirilmesini ve Bankalar Kanunu taslağında bir dizi değişiklikliğin yapılmasını istedi.

  Çiller, TBMM'deki makam odasında yaklaşık 20 dakika görüştüğü Ecevit'e, ‘‘Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki tasarruflardan tabanımız çok rahatsız. Milliyetçi-muhafazakâr kadrolar biçildi. Yeni hükümette, özellikle bu konuda sizden hassasiyet bekliyoruz’’ dedi.

  Çiller'in görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında ‘‘Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki atamalar konusundaki hassasiyetimizi ilettik’’ demesi, DYP'nin Milli Eğitim Bakanı Uluğbay'ın değiştirilmesini istediği yorumlarına yol açtı. YÖK Başkanı Prof. Kemal Gürüz, bunun üzerine ‘‘Laik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin Milli Eğitim Bakanı ile kadrolarının yanında ve arkasındayız. Bu işin peşini bırakmayız’’ açıklaması yaptı. Ecevit’e yakın kaynaklar, iki liderin görüşmesinde Çiller’in, Bakan Uluğbay konusunda herhangi bir dayatması olmadığını bildirdiler. Çiller de, Uluğbay'ın değiştirilmesi yönünde bir istemleri olmadığını bildirdi. Çiller açıklamasında, ‘‘Sayın Ecevit'in hükümetini, parlamenter sistemin önünü açmak ve ülkeyi seçimlere götürmek için destekliyoruz. Bu hükümete, bakan tayini ile alakalı hiçbir dayatmamız olmamıştır. Tek şartımız, 18 Nisan'da ülkenin salimen seçime götürülmesidir.’’ dedi. Çiller, dün Ecevit'le yaptığı görüşmede seçim kararı alındıktan sonra atanan ‘tarafsız seçim bakanları’nın da değiştirilmesini istedi. Adalet, Ulaştırma ve İçişleri bakanlıklarına Meclis dışından, milletvekili olmayan isimlerin getirilmesini talep eden Çiller, bu isimlerin belirlenmesi aşamasında söz sahibi olmak istediklerini de hissettirdi.

  Buna karşılık DYP'liler, eski İstanbul Valisi Kutlu Aktaş'ın değiştirilmesi konusunda ısrarcı olmayabileceklerini, ancak Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu'nun mutlaka değiştirilmesi gerektiğini belirttiler. Görüşmede Çiller, çıkarılmak istenen Bankalar Kanunu'nda değişiklik yapılmasını da istedi. DYP'nin bu konuda son derece hassas olduğunu vurgulayan Çiller, ‘‘Bu kanunu son derece sakıncalı buluyoruz. Türkiye'ye bir şey kazandırmaz’’ dedi. Ecevit de bu kanunun yeniden ele alınabileceğini söyleyince, bir komite kurulması kararlaştırıldı. Çiller, komiteye Ufuk Söylemez'i verince Ecevit, espri yaptı ve ‘‘O zaman işimiz çok zor’’ dedi. Komiteye DSP kanadından Metin Bostancıoğlu katılacak.

  ÇİLLER: YOLU AÇMAYA ÇALIŞIYORUZ Çiller, dün düzenlediği basın toplantısında da, bakanlık konusunda bir dayatma ve talep içinde olmadıklarını savundu. Çiller, seçimlerin ertelenmesi konusunda endişesinin asgariye indiğini vurgularken, ‘‘Çözüm üretmekten memnuniyet duyuyoruz. Demokrasinin arkadan hançerlenmesini önledik. Sayın Ecevit'e başarılar. Biz engel çıkarmaya değil yolu açmaya çalışıyoruz’’ dedi.

  GÜVENOYU 17 OCAK'TA Ecevit ise Ramazan Bayramı öncesinde prosedürün tamamlanmasına çalışacağını açıkladı. Ecevit, önce hükümeti bugün açıklamayı, hükümet programını 10 Ocak'ta okumayı, 13 Ocak'ta görüşmeyi ve 15 Ocak'ta da güvenoylamasının yapılmasını planladığını söyledi. Ecevit'in bu planı uygulamaya konulamadı. Yeni kabinenin pazartesi günü açıklanması, hükümet programının salı günü Meclis'te okunması, cuma günü tartışılması, 17 Ocak Pazar günü de güvenoylamasının yapılması bekleniyor. Ecevit, 17'si icracı, 7'si devlet bakanlığı olmak üzere kabinesinin 25 kişiden oluşacağını söyledi.

  ECEVİT: SORUMLULUK BENİM Ecevit, Çiller'den sonra başbakanlık resmi konutuna giderek Başbakan Yılmaz ile yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptı. Ecevit, görüşmeden ayrılırken gazetecilere, Yılmaz ile Meclis takvimi üzerinde bir çalışma yaptıklarını söyledi. Bayram tatili nedeniyle Meclis takviminde bir zorluk olduğunu bildiren Ecevit, ‘‘Arkadaşlarımız çalışacak, yarın (bugün) öğlene kadar takvime kesin şeklini vermeye çalışacağız’’ dedi. Ecevit, Çiller'in bazı bakanlıkların kendilerinin beğeneceği isimlerden oluşması gerektiği yolundaki önerisi için, ‘‘Kuracağım hükümet benim sorumluluğum altında olacaktır’’ dedi. Ecevit, Bakanlar Kurulu listesinin neden haftaya kaldığı yolundaki soru üzerine, bunun hiçbir siyasi nedeninin bulunmadığını ifade etti. Ecevit, ‘‘Meclis takvimiyle ilgili. Çünkü Bakanlar Kurulu listesi açıklandıktan belli bir süre sonra programın Meclis'te okunması gerekiyor. Haftasonuna denk geldiğinde takvimle ilgili zorluk çıkıyor, bundan kaynaklanıyor’’ diye konuştu.

  BİR HAFTA SÜRESİ VAR Ecevit liste gecikmesini bu şekilde açıklamasına karşın Anayasa'nın 110'uncu maddesi kendisini fazla zorlamıyor. Anayasa'nın bu maddesi, hükümet listesi TBMM'ye sunulduktan sonra programının okunması için hükümete bir hafta süre tanınıyor. Bu durumda Ecevit'in listesini geciktirici bir zorunluluk yasal olarak mümkün gözükmüyor.

  Kutan'la yolları ayrıldı

  REFAHYOL döneminden bu yana işbirliği yapan FP ve DYP'nin arası açıldı. DYP Lideri Tansu Çiller'in, DSP Lideri Bülent Ecevit başbakanlığındaki bir azınlık hükümetine destek vereceğini açıklamasının ardından, FP Lideri Recai Kutan'ın, ‘‘Bunun içinde özel hesaplar, şahsi ihtiraslar ve siyasi şantajlar var’’ sözleri DYP'yi kızdırdı.

  Çiller Ailesi'ne yakınlığı ile bilinen bir DYP kurmayı Kutan'a sert çıktı ve ‘‘Kendisi de Yalım Erez'le flört etmedi mi? Konuşmasınlar, biz iki ayrı partiyiz’’ diye çıkıştı. Çiller'in en zor zamanlarda RP ve FP'yi savunduğunu belirten kurmay, ‘‘RP kapatılırken bunun antidemokratik olduğunu sadece biz söyledik. Onları biz savunduk. Ama FP, Çiller'in başbakanlık isteğine itiraz etti’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı