Gündem Haberleri

  Uludere’ye Dink morali

  Cansu ÇAMLIBEL
  06.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rakel Dink, Bejan Matur, Zeynep Tanbay ve Sezen Aksu... 4 kadın bir araya geldi, 6 ay önce 34 genci toprağa veren Uludere’yi kucaklayacak bir proje için yola çıktılar.

  Ölenlerin isimlerini ve ailelerin yaşadığı acının keskinliğini simgeleyecek bir anıt-taş projesi geliştirdiler. Projenin mimarı aktivist sanatçı Zeynep Tanbay ve şair Bejan Matur önden iki ziyaret yaparak Gülyazı ve Ortasu köylerindeki ailelerin nabzını tuttu, anıt-taş için onaylarını aldı. Dün ise bu kez yanlarına Rakel Dink’i de alarak Uludere’ye gittiler. Her perşembe mezarlıkta ağıt yakan ailelerin törenine eşlik ettiler. Sezen Aksu ise konser programındaki değişiklik ve bacağındaki rahatsızlık nedeniyle dünkü ziyarete katılamadı. Dink, Matur ve Tanbay gece ölen gençlerden Nadir Alma’nın ailesinin evinde konakladı.

  Maaşı hiç almayız

  Silopi yakınlarındaki Ermeni Varto aşireti köyünden olan Rakel Dink, aileler ile sohbetlerinde sıklıkla Kürtçe konuştu. Güneydoğu coğrafyasına dair anılarını anlatan Dink, konuştukça Kürtçe’yi sandığından daha çok hatırladığını söyledi. Sadık Alma, Başbakan Erdoğan’ın kendilerini maaşa bağlayacakları yönündeki sözlerini hatırlatırken “Biz 123 bin liralık tazminatı kabul etmedik, 750 lirayı nasıl kabul edeceğimizi düşünürler? Biz para peşinde değiliz. Özür ve yapanların cezalandırılmasını istiyoruz” dedi. Rakel Dink ise şunları söyledi: “Sizin gerçeğinizi kabul ederlerse bir pişmanlık başlar, idrak başlar. İdrak başlarsa utanma gelir, özür gelir. Ama bunların hiçbirini yapmıyorlar. Devlet kendini baba gibi lanse eder ama burada katil baba oldu.”

  Kürtaj benzetmesi yaralamış

  Ziyaretin en ilginç diyalogları kürtaj tartışması üzerineydi. Gülyazı köyünün kadınları neredeyse hepbir ağızdan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Her kürtaj bir Uludere’dir’ sözlerine tepkilerini dile getirdiler.
  - Nadir Alma’nın yengesi Aslı Alma: Uludere’yi kürtaj yerine başka birşeyle kıyaslayabilirdi. Bu açıklama kadınları çok sarstı. Buradaki anneler kürtaj yaptırmadılar, doğurdular, büyüttüler. O çocukların da her koşulda yaşama hakkı vardı.
  - Sevi Alma: Çocuğu istemeyen yapmaz.
  - Nadir Alma’nın kuzeni Kadriye Alma: Kürtaj kadının kendi bedenidir. Buradaki anneler bu yokluğa rağmen çocuklarını doğuruyor. Kürtaj tartışması anneleri yaraladı. Emine Erdoğan buraya geldiğinde o da bir anne dedik, bağrımıza bastık.

  4 kadından anıt-taş

  4 kadının sonbahar aylarında Uludere’ye götürmeyi planladığı ‘Anıt-taş’ı Emine Tusavul tasarladı. Devasa siyah taşın üzerinde öldürülen 34 kişinin isimleri ve 28 Aralık 2011 tarihi olacak. Taşı tepesindeki 34 sivri çıkıntı hem kalp atışlarını hem de dağları simgeliyor. Taşın altına ise Seyit Rıza’nın 1937’de asılmadan önceki ‘Ayıptır, zulümdür, cinayettir’ sözleri yazılı.
  Projenin mimarı Zeynep Tanbay Uludere projesinin çıkış noktasını şöyle özetliyor: “Biz hiçbir görüşü ya da siyasi partiyi temsil etmiyoruz. Bu bir yurttaş, bir birey hareketi. 34 insanın katledilişinin acısını paylaşan yurttaşlarız. Devlet yapması gerekeni yapmadı. Biz gidelim elimizden geleni yapalım dedik. Bu kadar basit. 28 Aralık tarihinin bir anma günü haline getirilmesini istiyorum. Türkiye’nin dört bir yanından herkesin bu sene o tarihte Uludere’ye gelmesi için de çağrı yapıyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı