Gündem Haberleri

  Uludere’de ölen kacakçı PKK eyleminde

  Fatih KARAÇALI / DHA
  18.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak sınırındaki hava operasyonunda ölen 34 kişi arasında bulunan Ferhat Encü’nün geçen yıl Adana’da PKK eylemlerine katıldığı ortaya çıktı.

  Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nca, Ferhat Encü hakkında ‘yasa dışı gösteriye katılmak, terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla 2-10 yıl arasında hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandığı belirtildi.

  ŞIRNAK’ın Uludere ilçesi Irak sınırındaki hava operasyonunda hayatını kaybeden 34 kişi arasında yer alan Ferhat Encü’nün (23) geçen yıl Adana’da terör örgütü lehine yapılan eylemlere katıldığı iddia edildi. Adana Emniyet Müdürlüğü, 2009’da Çukurova Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü’ne kayıt yaptıran ve daha sonra eğitimini yarım bırakan Ferhat Encü’nün katıldığı eylemlerin görüntülerini basına dağıttı. Görüntülerde 100 kişilik bir grubun katıldığı gösterilerde halaylar çekip, sözde PKK marşını söyleyen Encü’nün, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan attığı da görülüyor. Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nca, Ferhat Encü hakkında ‘yasa dışı gösteriye katılmak, terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla 2-10 yıl arasında hapis cezası istemiyle iddianame hazırlığının sürdüğü belirtildi.

  Aynı olayda oğlunu kaybeden baba S.E. ise TBMM Başkanlığı’na başvurarak tazminat istedi. Baba S.E. dilekçesinde şöyle dedi: “Oğlum ve yakınım olan 28 kişi, günlük 30-40 TL kazanç sağlamak için katırlarla, mazot, çay ve sigara gibi kaçak eşyaları ucuza almak için Kuzey Irak’a gitmişlerdir. Fakat vatan hainlerinin oyunu sonucu oğlum Ş.E. ile 28 akrabam, vefat etmişlerdir. Devletimiz tarafından mağdurlara ödenmesi planlanan tazminatın, babası olmam, işsiz ve 8 nüfus sahibi olmam nedeniyle tarafıma ödenmesini talep ederim.” 

  Kurtulan Hasan işe alındı /images/100/0x0/55ea3fa7f018fbb8f873de94

  IRAK sınırındaki hava operasyonunda yaralanan ve tedavisi ardından taburcu edilen 17 yaşındaki Hasan Ürek ve ölenler arasında bulunan Cihan Encü’nün kardeşi 22 yaşındaki Hüseyin Encü, Şırnak Valiliği Özel İdare bünyesinde hizmet alımı ihalesini alan taşeron firmada, hizmetli olarak işe alındı. Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, liseyi terk eden Hasan Ürek’in açık liseye devam etmesine de yardımcı oldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı