Gündem Haberleri

  Ulucanlar davasında F tipi protestosu

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara merkez Kapalı Cezaevi'nde 26 Eylül 1999'da 10 mahkumun ölümüyle sonuçlanan olayların görüldüğü dava olaylı başladı. Cezaevi olaylarında yakınlarını kaybedenler ve ÖDP'lilerden oluşan bir grup, F tipi cezaevlerini protesto etti.

  ÖDP Çankaya İlçe Binası'nda sabah saatlerinde toplanmaya başlayan ÖDP'liler ve tutuklu yakınları, öğle saatlerinde binanın dışına çıkarak slogan attılar. ''F tipleri kapatılsın. Yaşasın ölüm orucu direnişimiz'', ''Hücre tipi cezaevi insanlık suçudur'' yazılı pankartlar ile ''Hücrelere değil, eğitime, sağlığa bütçe'', ''F tipi ölüm hücrelerine izin vermeyeceğiz'', ''MGK kapatılsın'' yazılı dövizler taşıyan grup, daha sonra yürüyerek Ankara Adliye Sarayı'na geldi.

  Grubun adliyeye gelişi sırasında, Atatürk Bulvarı'nın Çankaya'dan Sıhhiye'ye gidiş yönü trafiğe kapatılırken, Ulucanlar Cezaevi'ndeki olaylarda ölen mahkumların fotoğrafları ile otopsiden sonra çekilmiş resimleri taşıyan gruptakiler, çeşitli sloganlar attılar. Göstericilerin davayı izlemelerine izin verilmedi.

  Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde, 10 mahkumun ölümüyle sonuçlanan olayların ardından açılan dava Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı