GeriGündem Uluç Gürkan'ın tazminat davasına ret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uluç Gürkan'ın tazminat davasına ret

Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi, Aydınlık Dergisi`nde yayınlanan röportajında, "Uluç bomba patlattığını söylemişti" şeklinde beyanda bulunan yazar Yalçın Küçük aleyhine DSP Ankara Milletvekili Uluç Gürkan'ın açtığı tazminat davasının reddine ilişkin gerekçelerini açıkladı.

21. Asliye Hukuk Mahkemesi Yargıcı Metin Tözün, DSP Milletvekili Gürkan`ın, Aydınlık Dergisi ve yazar Küçük aleyhine açtığı 5 milyar liralık manevi tazminat davasının reddine ilişkin hazırladığı 2 sayfalık gerekçede, davalı dergide 25 Nisan 1999 tarihinde, Küçük ile yapılan bir röportaja yer verildiği anımsatıldı.

Röportajda, Küçük`ün,``Uluç bomba patlattığını söylemişti`` alt başlığı altında, ``Uluç`un bana, `Doğan Bey nedeniyle bir otomobilin altına bomba koydum, patlattım. Sonunda politik değilmiş` dediğini hatırlıyorum`` şeklindeki ifadelerine yer verildiği kaydedilen gerekçeli kararda, davacı Gürkan`ın iddia ve davalıların da savunmalarına yer verildi. Kararda, şu görüşler ifade edildi:

``Davacının kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği ileri sürülen Aydınlık Dergisi`nde yayınlanan Yalçın Küçük`e ait ifadenin, davacınınyakın arkadaşı olan Gazeteci Hasan Cemal`in, `Kimse Kızmasın Kedimi Yazdım` isimli kitabı ile ilgili olarak yapılan röportaj sırasında ve 1970`li yıllardaki olaylarla ilgili olarak geçtiği görülmektedir. Yalçın Küçük, anılan kitap üzerine, DSP Milletvekili Gürkan hakkında, gençlik yıllarında öğrenci olaylarına, bombalı eylemlere katıldığı şeklinde medyada başlatılan tartışma nedeniyle o dönemin olaylarını bilen ve davacıyı da tanıyan bir kişi olarak röportaj sırasında, davacı ile Hasan Cemal arasında, Ceviz Kabuğu programında geçen tartışmaya ışık tutacak mahiyette bir açıklama yapmıştır.

Televizyon programına telefonla katılan davacı Gürkan`ın, yayındaki beyanları, kitabın yazarı ve arkadaşı Hasan Cemal`in ifadeleri ve TRT muhabiri olan oğlu Devrim Gürkan`ın bir ara İsrail`degözaltına alınması nedeniyle davacının basına yaptığı açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, davalı yazar Küçük`ün açıklamasının görünürdeki (gündem) gerçeğe aykırı olmadığı, 30 yıl önceki siyasi olaylara kendi gözlemiyle açıklık getirici nitelikte olduğu, davacınınkişilik haklarına saldırı teşkil etmediği kanaatine varılmıştır. Bu nedenle dava sabit görülmemiştir.``


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle