Gündem Haberleri

  Ultra lüks otobüsün fiyatı 2 milyon Euro

  Cahit AKYOL-Zeynep BİLGEHAN/aplus@hurriyet.com.tr
  08.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Evde, yatta ultra lüks keyfi olur da otobüste olmaz mı? Örneğin Suudi Arabistan Kralı Abdullah, otobüste seyahat ederken bile her eşyanın altınını, elektroniğin en alasını talep ediyor.

  SUUDİ ARABİSTAN KRALI İÇİN YÜRÜYEN SARAY TASARLADI

  Bu ultra lüks otobüsü tasarlayan kişi de Türk işadamı Erbakan Malkoç. Malkoç’un Mercedes otobüsten dönüştürdüğü bu lüks tasarımın fiyatı 2 milyon Euro’yu buluyor

  Erbakan Malkoç (34) bugüne dek Türkiye ve dünyada pek çok zengine olağan dışı lüks araçlar yapan Dizayn VIP şirketinin sahibi. İstanbul Esenyurt’taki şirkette son ürününü Suudi Arabistan Kralı için hazırladı ve 14.5 metrelik Mercedes Travego otobüsü ‘Yürüyen Saray’a dönüştürdü. Otobüsteki tüm metal aksamı 24 ayar altın yaptı. İçindeki dekorasyonu barok sarayları aratmayacak türde zenginleştirdi. Yatak odası, oturma ve çalışma salonu yaptı. Otobüsün tüm iç donanımı bir iPad vasıtasıyla kontrol edilebilir hale getirdi. Sonra da otobüsü krala teslim etti.
  Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz için yaptığı ‘Yürüyen Saray’ın özelliklerini şöyle anlatıyor Malkoç:“Projeyi öncelikle kafamda kurguladım. Sonra 12’si mühendis, 70 kişilik ekibimizle işin üzerine eğildik. Mercedes’in Travego serisinden 340-350 bin Euro değerindeki bir otobüsü aldık. Otobüs içerisinde rahat bir dolaşım olabilmesi için otobüsün şasesini 25 santim aşağıya indirdik. Otobüsün yapım aşaması el işçiliğiyle tam sekiz ay sürdü. Otobüste kullanılan çöp kovası dahil tüm metaller 24 ayar altından yapıldı.”
  Bu ultra lüks otobüste her şey görkemden ibaret değil. Aynı zamanda akıllı ev sistemlerindeki üst düzey teknolojik altyapının benzeri de mevcut. Otobüsün neresinde olursanız olun müzikten ışıklara, jeneratörden klimaya kadar tüm donanım iPad üzerinden kontrol edilebiliyor. Örneğin yatağınızdan bile iPad’den marşa basıyorsunuz ve otobüs çalışıyor. Oturduğunuz yerden, iPad üzerinden televizyon açıyorsunuz ya da iPad’inizdeki bir görüntüyü duvardaki büyük ekranlara aktarabiliyorsunuz.

  KRALIN YATAĞI DA MASAJ YAPIYOR

  Otobüsün maliyetinin 2 milyon Euro’yu geçtiğini söyleyen Malkoç, çok emek verdiklerini ancak aldıkları övgülerle tüm bunların unutulduğunu anlatıyor. Ona göre böyle bir projenin zorluğu  hareket eden bir aracı çok değerli materyallerle bir eve dönüştürmekten kaynaklanıyor: “Bir ev mobilyası üretirseniz o mobilya yerinde durur ama bir küçük depremde her tarafı darmadağın olur. Otobüsün içine mobilya yapmak bu yüzden zordur. Düşünün ki otobüste her dakika 10 şiddetinde deprem yaşıyoruz ve en ufak bir şey yerinden oynamıyor. Yoksa içine iki dolap bir yatak koyarak VIP otobüsü yaptık demiyorum. Kralın yatağını da, koltuğunu da masaj yapar hale getirdik.”

  BoatShop’un son günü

  Türkiye’de ilk kez yapılan 2. El Tekne Fuarı bugün Pendik Marina’da kapılarını son kez açacak. Fuarda az kullanılmış, boyları 2.6 metreyle 45 metre arasında değişen 150 tekne sergileniyor. İbrahim Tatlıses, Seda Sayan, Yağmur Atacan, Rahmi Koç, Mustafa Koç, Sadettin Saran, Adnan Polat, Acun Ilıcalı, Sertab Erener ve Nil Karaibrahimgil gibi ünlülerin kullandığı tekneler de yeni sahiplerini arıyor. BoatShop’ta satışa çıkan en ucuz tekne, sadece üç ay denizde kalmış ABD bayraklı Stingray’ın 195C modeli. Bu modelin, sıfır fiyatı şu anda 29.900 dolar civarında. Fuar fiyatıysa 21.900 dolar. En pahalı tekneyse, 12 milyon Euro’ya satışa çıkan George Town bayraklı Pleasure Yacht Cameleon. Teknenin sıfır modelinin satış fiyatı 20 milyon Euro. Ziyaret saatleri 10.00-19.00. www.boatshop.com.tr...

  Sanattan modaya

  Karl Lagerfeld, Chanel’in 2011 İlkbahar-Yaz kampanyası için Fransız ressam Pierre Bonnard’ın tablolarını gerçeğe dönüştürdü. Bonnard, canlı renkler ve günlük sahneleri tuvale yansıttığı romantik eserleriyle biliniyor. Lagerfeld, modellerini tıpkı tablolardaki gibi küvette yatarken ve dinlenirken, piknik yaparken görüntüleyip fotoğraflarda ressamın tercih ettiği efektleri kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı