GeriGündem Ülser nedir? Ülserin belirtileri neler?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ülser nedir? Ülserin belirtileri neler?

Ülser nedir? Ülserin belirtileri neler?

Birçok insanın dert yandığı ve özellikle yetişkinlerde görülen bir sağlık sorunu olan ülser, hayat kalitesini düşüren bir mide hastalığı olarak dikkat çekiyor. Ülser problemini yaşayan vatandaşlar ve bu hastalığın belirtilerinin kendilerinde olduğunu düşünen vatandaşlar da ülser hakkında araştırma yapıyor. Peki, ülser nedir? Ülserin belirtileri neler?

Tanımı: Midede, midenin iç yüzeyini kaplayan mukozanın (mide zarının) aşınması sonucunda değişen derinlik ve büyüklüklerde oluşan, üzerinde cerahat bulunan yara demektir.

Şikayetler: Mideye  karın bölgesinde ağrı, acıma, yanma hissi, ağrı özellikle bazen açlıkta artış gösterir ve sırt bölgesine yayılır

Bulguları: Olabilir. Bulantı kusma eşlik edebilir. Şiddetli durumlarda kusmayla ağızdan kan gelmesi, karın bölgesine bastırılınca oluşan ağrı, bulantı kusmaya bağlı belirtiler, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, tansiyonda düşme, siyah renkli dışkılama, çarpıntı, solukluk, çoğu zaman hastanın şikayetleri haricinde muayene bulgusuna rastlanmaz

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Mide ülserinin kesin tanısı endoskopik inceleme ile konur.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır:  Öncelikle ülsere yatkınlık oluşturan düzensiz beslenme, sigara, alkol ve ağrı kesicilerden uzak durulmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği ilaçlar uygun dozda ve zamanda kullanılmalıdır. Mide ülseri ilaçla tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Kötü alışkanlıklar terk edilmeli, şikayetler nüks ettiğinde aynı ilaçları kullanmak yerine mutlaka doktoru ile görüşmesi ve ileri inceleme yapılması istenmesi durumunda tavsiyelere uyulması gerekir.

Mide ülserinin kötü huylu ülser olmadığı kanıtlanmalı, kansızlık, kilo kaybı, sürekli kusma, erken doyma ve 45 yaşından sonraki yaşlarda başlayan mide şikayetleri durumunda mutlaka uzman doktora muayene olunması gerekmektedir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle