Gündem Haberleri

  Ulla’nın toksik zehrinin önemli bölümü hala deniz altında

  İSKENDERUN (A.A)
  23.01.2006 - 12:52 | Son Güncelleme:

  Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Ortak Sekreteri Oktay Demirkan, İskenderun Körfezi'nde 504 gün önce batan “M/V Ulla” gemisindeki 2 bin 200 ton toksit atık yükün önemli bölümünün hala deniz altında bulunduğunu söyledi.

  Demirkan, yaptığı açıklamada, 2000 yılında demirlediği körfezden, taşıyıcı, yükün sahibi şirket ve acentenin anlaşmazlığı nedeniyle ayrılamayan, tüm uyarılara rağmen gerekenler yapılmadığı için 6 Eylül 2004'te batan geminin, çevreyi olduğu kadar balıkçılık sektörüyle tüketicileri de olumsuz etkilediğini söyledi. Yıllar süren girişimler sonucu İspanya hükümetinin yasal zorunluluk ve uluslararası yükümlülükleri gereği atıkları çıkarmak amacıyla gönderdiği geminin, “işini tamamladığı” gerekçesiyle 3 ay önce çalışmalarına son verdiğini belirten Demirkan, ancak atığın önemli bir bölümünün halen deniz altında bulunduğunu ifade etti. Demirkan, şöyle konuştu:

  “Maalesef sonuçlandırılmayan bir çıkarma operasyonuna girişildi. Kısa dönemde, toksit atığın aşırı katılaşması nedeniyle çevreye çok önemli bir zararı olmadığı anlayışıyla hareket ediliyor. Biz atığın gemiyle çıkarılmasını istiyorduk. Bir an önce bunun yapılmasını bekliyoruz. Gerekirse İspanya Hükümeti ve ilgili firma hakkında AİHM'e dava açacağız.”

  Açılan tespit davası çerçevesinde bilirkişi olarak görevlendirilen jeoloji mühendisi Vahit Pişkinpaşa'nın mahkemeye sunduğu raporda da atığın büyük bölümünün deniz altında olduğu yönünde sonuçlara varıldığını ifade eden Demirkan, yapılan hesaplamalarda Ulla'dan 115 ton katı atık yükü çıkarıldığının, 800 ton atığın da suyla deşarj edildiğinin anlaşıldığını kaydetti.

  Tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Demirkan, ayrıca İskenderun'dan 75, Dörtyol'dan 100 balıkçı adına Su Ürünleri Kooperatifi'nin, Lafarge ve Dragos firmaları ile İspanya hükümeti aleyhine, toplam 200 milyon dolar tazminat talebiyle açtığı davanın sürdüğünü sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı