Gündem Haberleri

  Ülkü Adatepe o anları anlattı

  Aslı ARDA YURTSEVEN / hurriyet.com.tr
  19.05.2010 - 13:05 | Son Güncelleme:

  Atatürk'ün en küçük manevi kızı Ülkü Adatepe bu sabah konuk olduğu "Sabahın Seda'sı" programında Atatürk'ün hastalığını ve Savarona'da geçirdiği günleri anlattı.

  Atatürk'ün, Savarona'yı oyuncağını bekleyen bir çocuk gibi beklediğini anlatan Adatepe, Atatürk'ün hastalığında kaldığı odada yaşadığı bir anısını anlattı.

  "ONA İLK KEZ YALAN SÖYLEDİM"

  Adatepe, Savarona'da kaldıkları o günlerde Atatürk'ün hastalığının gün geçtikçe ilerlediğini ve Atatürk'ün iki gün komada kaldığını söyledi.

  Tüm doktorların Atatürk'e hastalığı hakkında yalan söylediğini anlatan Adatepe, kendisinin de Ata'ya ilk kez nasıl yalan söylediğini şu sözlerle anlattı;

  "Atatürk doktorların hastalığı hakkında kendisine yalan söylediğini biliyordu. "Bana Ülkü'yü çağırın, gerçeği ondan öğrenirim."diyerek beni odasına çağırttı.  Odanın girişinde tüm doktorlar beni sıkı sıkı tembihlediler, gerçeği söylememem konusunda. Ve sonunda beni ikna ettiler. Odaya girerken her zaman koşan ben o an koşamadım. Kapıyı yavaşça açtım. Rengi sapsarıydı, aortları çökmüştü. Bana sevgi dolu gözlerle baktı. Ve, "Ülkü gözümün içine bak." dedi. "Ben sana bir şey soracaktım ama artık gerek kalmadı, sormuyorum." diyerek benden gerçeği öğrenmiş oldu.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı