Gündem Haberleri

  Ülker’in Tire Kutsan’ına 106 milyon dolara Avusturya’dan Mondi geliyor

  Hürriyet Haber
  07.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ülker Grubu’na bağlı Yıldız Ambalaj Grubu şirketlerinden Tire Kutsan’a Avusturyalı Mondi Packaging ’stratejik ortak’ geliyor. Şirketin yüzde 54 hissesini 106 milyon dolara alan Mondi, Tire Kutsan ile üç yıl içerisinde bölgesel güç olmayı hedefliyor.

  AVUSTURYALI Mondi Packaging, Ülker Grubu bünyesindeki Yıldız Ambalaj Grubu şirketlerinden Tire Kutsan’ın yüzde 54 hissesini alarak şirkete stratejik ortak oluyor. Tire Kutsan ile Mondi Packaging arasındaki stratejik ortaklık anlaşmasıyla, şirketin toplam piyasa değeri de 198 milyon dolara denk geliyor. Yıldız Ambalaj Grubu Başkanı Cahit Paksoy, son yıllarda yabancı sermayenin Türkiye’ye girişine dikkat çekerek, "Bölgesel bir güç olmak için kesinlikle yabancı bir ortaklığa gitmemiz gerekiyordu. Şirketin yüzde 54’ü 106 milyon dolara satıldı. Bu bir stratejik ortaklıktır. Eminim önümüzdeki günlerde Tire Kutsan bölgede büyük bir güç olacaktır" dedi.

  CİRO HEDEFİ 260 MİLYON DOLAR: Cahit Paksoy, 9 lokasyonda atık kağıtlardan yeni kağıt üretimi yapan şirketin son 2 yıldaki gelişmesinin Türkiye büyümesinin üzerinde olduğunu belirterek, "Geçen yıl 150-160 milyon dolar olan Tire Kutsan cirosunu, bu yıl 260 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Tire Kutsan bu yılın ilk  çeyreğinde satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artırdı" diye konuştu. Tire Kutsan’daki gelişmenin Mondi Packaging’i etkilediğini, birkaç aydır görüştükleri Mondi ile dün akşam anlaşma yaptıklarını kaydeden Paksoy, şöyle devam etti: "Artık Türkiye sınırlarını zorlayan Tire Kutsan’ın bugünden sonra bir Avrupa büyüğü ile, dünyanın önemli bir ambalaj şirketiyle bir araya gelmesi onu üst seviyeye taşıyacaktır. Mondi ile yapılan işbirliği ile hem Türkiye’ye yabancı sermaye kazandırdı, hem de global bir oyuncunun bilgi birikimi Türk ambalaj sektörüne aktarılacak."

  ÇAĞRI YAPILACAK: Paksoy, anlaşma ile ilgili onaydan sonra piyasadaki küçük hissedarlar için çağrıda bulunulacağını ifade ederek, sektörde Türkiye büyümesinin 2-2.5 katı büyüme olduğunu ve önümüzdeki dönemde daha fazla birleşmeler görülebileceğini kaydetti. Mondi’nin Ülker’le işbirliğinin devam ettiğini ve iyi düşünceleri olduğunu ifade eden Paksoy, "Mondi’nin Avrupa’nın doğusundan batısına uzanan bir büyüklüğü var. Biz bu büyüklüğün bu tarafını tamamlayacağız ve genişleteceğiz. Önümüzdeki 3 yılda bölgesel, güçlü bir oyuncu olmayı hedefliyoruz" dedi.

  AĞIMIZI GENİŞLETİYORUZ: Mondi Packaging’in CFO’su Franz Hiesinger de Tire Kutsan ile yaptıkları ortaklığın bölgedeki büyüme için büyük bir fırsat olduğunu dile getirerek, "Çekirdek pazarımızın dışına ulaşmış oluyoruz. Türkiye’de 2 fabrikamız var, şimdi ağımızı genişletiyoruz. Mondi, Türkiye pazarında son derece iddialı. Türkiye’nin yanı sıra komşu ülkelere de ulaşmak istiyoruz" diye konuştu. Hiesinger, yatırımlarının devam edeceğini, farklı ambalaj alanlarını da düşündüklerini ve başka satın almalar da yapmayı umduklarını ifade ederek, yakın gelecekte Türkiye’nin daha büyük önem kazanacağını düşündüklerini, ortaklık konusunda son derece hevesli ve iyimser olduklarını söyledi.

  FIRSATLARIN PEŞİNDEYİZ: Hiesinger, her zaman için yeni fırsatların peşinde olduklarını ve Türkiye’deki oluklu mukavva sektöründeki yatırımlarına devam etmek istediklerini ifade ederek, halihazırda makinelerin yenilenmesi gerektiğini ve Türkiye’deki pazar paylarını artırmayı, satın almalar ve birleşmeler yoluyla daha yüksek büyüme kaydetmeyi istediklerini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı