Gündem Haberleri

  Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz istifa etti

  Hürriyet Haber
  17.07.2001 - 19:58 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Bakanlık görevinden istifa etti. Ulaştırma Bakanlığı görevine Öksüz'ün yerine Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun vekalet edeceği belirtildi.

  Öksüz’ün istifası, Ulaştırma Bakanlığı’na da Sanayi ve Ticaret Bakanı Tanrıkulu’nun vekalet edeceğine ilişkin kararname, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunuldu

  ÖKSÜZ: MEMLEKET İÇİN HAYIRLI OLSUN

  Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz,  istifasıyla ilgili olarak, "İstifa ettim. Böyle uygun gördüm.  Memleket için hayırlı olsun" dedi.

  Öksüz, Ulaştırma Bakanlığı’ndan ayrılırken gazetecilerin soruları  üzerine, istifa etmeyi uygun gördüğünü belirterek, "Memleket için  hayırlı olsun" diye konuştu

  BAHÇELİ: ÖKSÜZ BENİM TALEBİM ÜZERİNE GÖREVDEN AYRILDI

  MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, 57. Hükümet’in kurulduğu günden bu yana Ulaştırma Bakanlığı görevini üstlenen Enis Öksüz’ün kendisinin  talebi üzerine görevinden ayrıldığını bildirdi.

  Bahçeli, "Türkiye’de yaşanmakta olan kriz gittikçe derinleşiyor.  Derinleşen bu kriz sürecinde siyasetçi, siyasi kurumlar ve Türkiye  üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. Bunların kaynağını milletçe  görebilmek için MHP böyle bir adım atmıştır" dedi.

  Bahçeli, Başbakanlık Merkez Binası’ndaki çalışmalarının ardından  MHP Genel Merkezi’ne geçti. Burada Ulaştırma Bakanlığı’na vekalet eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Grup Başkanvekili  Mehmet Şandır, bazı başkanlık divanı üyeleri ve milletvekilleriyle  görüşen Bahçeli, görüşmenin ardından MHP Genel Merkezi’nden  ayrılışında gazetecilerin, Öksüz’ün istifasına ilişkin sorularını  yanıtladı.

  "KRİZ DERİNLEŞİYOR..."

  Öksüz’ün istifasının ardından piyasaların yarın rayına oturup  oturmayacağı, doların düşüp düşmeyeceğine ilişkin soru üzerine  Bahçeli, "57. Cumhuriyet Hükümeti’nin kurulduğu günden bugüne kadar  Ulaştırma Bakanlığı görevini üstlenmiş olan Sayın Prof. Dr. Enis Öksüz Bey, benim talebim üzerine görevinden ayrılmıştır. Şimdilik  söyleyeceklerim bunlardır" diye konuştu.

  Bir gazetecinin yarın piyasalarda bir düzelme bekleyip  beklemediklerine ilişkin sorusuna da Bahçeli, "Türkiye’de yaşanmakta  olan kriz gittikçe derinleşiyor. Derinleşen bu kriz sürecinde  siyasetçi, siyasi kurumlar ve Türkiye üzerinde büyük oyunlar  oynanıyor. Bunların kaynağını milletçe görebilmek için MHP, böyle bir  adım atmıştır" yanıtını verdi.

  YILMAZ: YARIN GENİŞ BİR DEĞERLENDİRME YAPACAĞIZ

  ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve  Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz’ün  istifasıyla ilgili olarak yarın geniş bir değerlendirme yapacaklarını  bildirdi.

  Yılmaz, Parti Genel Merkezi’nden ayrılırken, gazetecilerin  Öksüz’ün istifasına ilişkin soruları üzerine şunları kaydetti:

  "Yarın geniş bir değerlendirme yapacağız. Ondan sonra  zannediyorum, kamuoyuna da bir açıklama yapacağız. Umarım ki,  piyasaları rahatlatacak ilave tedbirler alınacak."

  TOSKAY: BİR TANE BAKAN DEĞİŞMEKLE HİÇ BİR ŞEY OLMAZ

  Devlet Bakanı Tunca Toskay, Ulaştırma  Bakanı Enis Öksüz’ün istifasına ilişkin olarak, "Memleket için  hayırlı olsun" dedi.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) kokteyline katılan Toskay,  Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz’ün istifasının hatırlatılması üzerine,  "Bir tane bakan değişmekle hiçbir şey olmaz. Memleket için hayırlı  olsun. Hizmetlerine teşekkür etmek lazım" diye konuştu.

  Gazetecilerin "Bekliyor muydunuz, bu konuda bilginiz var mıydı"  şeklindeki soruları üzerine Toskay, "Benim bilgim yok" yanıtını  verdi.

  Öte yandan, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ise olaydan haberi  olmadığını belirterek, konuyla ilgili bir yorum yapmadı.

  ÇİLLER: DARISI DİĞER BAKANLARA VE BAŞBAKANA

  Doğruyol Partisi Genel Başkanı Tansu  Çiller, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz’ün istifasına ilişkin olarak,  "Öyle gözüküyor ki, nihayet demokrasi kurumları ve kurallarıyla  çalışıyor" dedi.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) kokteyline gelen Tansu  Çiller, Enis Öksüz’ün istifasına ilişkin olarak gazecilerin soruları  üzerine, "Aslında milletin isteği hükümetin istifasıdır ve çıkışı da  o noktada millet beklemektedir" diye konuştu.

  Çiller,  Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz’ün istifasını değerlendirirken, "Darısı  diğer bakanlara ve başbakana" dedi.

  DYP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Çiller’in başkanlığında  toplanarak, son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

  Çiller, DYP Genel Merkezi’nden ayrılırken gazetecilerin Enis  Öksüz’ün Ulaştırma Bakanlığı’ndan istifasını nasıl değerlendirdiğini  sormaları üzerine, "Görülüyor ki demokrasinin önü açıldı, kurumları  ve kurallarıyla işlemeye başladı. Darısı diğer bakanlara ve başbakana  inşallah. Milletin beklediği bu" diye konuştu.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı