Gündem Haberleri

  Ukraynalılar barış için yürüdü

  Hürriyet Haber
  21.09.2014 - 16:52 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de yaşayan bir grup Ukraynalı, Ukrayna'da yaşanan gelişmeleri protesto etmek için Beyoğlu'nda toplandı.

  Beyoğlu Tünel'de toplanan Ukraynalı göstericiler, “Yaşasın Ukrayna", “Faşist Putin", “Putin elini Ukrayna'dan çek", “Savaş istemiyoruz", “Savaşa hayır", sloganları atıp savaş karşıtı çeşitli dövizler taşıdılar.

  Ukrayna ve Kırım Türkleri bayrağı taşıyan göstericiler, İstiklal Caddesi üzerindeki Rusya Konsolosluğu önüne geldiklerinde Ukrayna milli marşını söyleyip savaş karşıtı sloganlar attılar.

  Bir süre burada bekleyen göstericiler yeniden yürüyüşe geçerek Galatasaray Meydanı'na geldi. Burada da Ukrayna milli marşını okuyup çeşitli sloganlar atan göstericiler, savaşta kaybettikleri askerlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

  Ukraynalılar barış için yürüdü

  Burada grup adına açıklamayı Kırım Türkü, Şefket Kırımlı yaptı. Yazılı açıklamayı okuyan Kırımlı, bu akşam Rusya'da yapılacak olan Barış Yürüyüşünü' desteklemek için bu yürüyüşü düzenlediklerini belirterek, “Biz Türkiye'de yaşayan Ukraynalılar, Kırım Tatarları, Ruslar, diğer milletler ve Türk vatandaşları, bağımsız bir devlet olan Ukrayna'ya karşı Rusya Federasyonu'nun siyasi liderleri ve hükümeti tarafından sürdürülen savaş politikasının kabul edilemez bir suç olduğunu beyan ediyoruz' dedi.

  Ukraynalılar barış için yürüdü

  Açıklamada, Rus askerlerinin Ukrayna topraklarından çekilmesini isteyen Kırımlı, “Rusya tarafından ilhak edilen Kırım, barışçıl yollarla Ukrayna'ya geri verilmelidir. Rus hükümeti tarafından devlet politikası haline getirilen, Rusya ve Ukrayna arasında düşmanlığı tahrik eden, Ukrayna halkının milli onurunu aşağılayan, bütün Rus medyası tarafından yayınlanan Ukrayna'ya karşı nefret dolu yayınların durmasını istiyoruz' dedi.

  Ukraynalılar barış için yürüdü

  Rusya'nın Ukrayna'ya girişi ile ilgili olarak uluslararası bir kamu soruşturmasının başlatılmasını isteyen Kırımlı, “Bu savaşın bütün organizatörlerinin tespit edilmesini ve uluslararası mahkemelerde yargılanmasını talep ediyorum' dedi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı