Gündem Haberleri

  Ukrayna'da koalisyona ilk adım

  Hürriyet Haber
  03.08.2006 - 16:04 | Son Güncelleme:

  Ukrayna'da başbakanlık için önerilen Viktor Yanukoviç ile Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, koalisyon hükümetinin temelini oluşturacak ilkeler bildirisini imzaladı.

  Bildiriyle Batı yanlısı Yuşçenko'nun 2 yıl önce “Turuncu Devrim”le iktidara geldiği vakit oluşturduğu temel politikaların korunmasını amaçlanıyor.

  Bildiride, Ukrayna'nın Avrupa Birliği ile bütünleşme politikasının korunması, NATO ile işbirliğinin sürdürülmesi ve süreç tamamlandığında üyelik için referandum yapılması isteniyor.

  Yapısal ekonomik reformların uygulanması, hükümet kurumlarındaki reformların devam etmesi, merkez bankası, mahkemeler ve yasaların uygulanmasından sorumlu kuruluşların siyasi müdahaleden uzak tutulması için özerkliğinin garanti edilmesi de bildirideki diğer unsurlar.

  Taraflar ayrıca muhalefetin haklarının garanti altına alınması ve siyasetteki yolsuzlukla mücadelenin sürdürülmesi konusunda mutabakata vardılar.

  Parlamentonun bugün, Yuşçenko'nun “Bizim Ukrayna” partisi, Yanukoviç'in “Bölgeler” partisi ve diğer küçük grupların oluşturacağı koalisyon için Yanukoviç'in başbakanlık adaylığını onaylaması bekleniyor. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı