Gündem Haberleri

  Ukrayna’nın eski başbakanı Timoşenko'ya 7 yıl hapis

  Hürriyet Planet
  11.10.2011 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Ukrayna'daki Turuncu Devrim'in simge ismi ve eski başbakanı Yulya Timoşenko, Rusya ile yaptığı gaz anlaşmasında ülke menfaatlerine zarar verdiği gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Başkent Kiev'de görülen davada hakim Rodion Kireyev, Timoşenko'nun devletin enerji şirketi Naftogaz'a Rusya ile anlaşma imzalama emri vermekle yetkilerini aştığını söyledi.

   

  Hakim Kireyev, okuduğu uzun karar özetinin sonunda, "Mahkeme Timoşenko'yu suçlu buldu ve kendisini 7 yıl hapis cezasına mahkum etti" ifadesini kullandı.

   

  Kireyev, söz konusu anlaşma yüzünden Ukrayna'nın 186 milyon dolar zarara girdiğini belirterek, Timoşenko'yu bu zararı son kuruşuna dek tazmin etmeye mahkum etti.

   

  TARİHİ DURUŞMADAN KARELER

   

  5 AĞUSTOS'TAN BERİ CEZAEVİNDE

  Kireyev'in 4 saatte okuduğu mahkeme kararında Timoşenko'nun Yüksek Mahkeme'nin vereceği karara kadar cezaevinde kalmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Yüksek Mahkeme'ye başvuru için 15 günü bulunan Timoşenko, 5 Ağustos'tan beri cezaevinde tutuluyor.

   

  Timoşenko ise karar okunurken hakimin sözünü keserek, "dürüst adını korumak için mücadele edeceğini" ve Ukrayna'da 1937'nin Sovyetler Birliği'ndeki Stalin rejiminin baskısına benzer günler yaşandığını söyledi. Timoşenko ayrıca siyasi rakibi ve  Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'i kararı bizzat yazmakla suçladı.

   

  Daha sonra kızı ve eşini öpen Timoşenko, avukatlarına el sallayarak, salondan elleri kelepçesiz çıkarıldı.

   

  KIEV'DE TİMOŞENKO DESTEKÇİKLERİ POLİSLE ÇATIŞTI / FOTO GALERİ

   

  Ukrayna'da 2 kez başbakanlık yapan 50 yaşındaki Timoşenko, geçen yıl Şubat ayında yapılan devlet başkanlığı seçimini Yanukoviç'e karşı kaybetmişti.

   

  AB TEPKİLİ
  Hakim Kireyev'in, savcının istediği en üst cezayı onaylayan kararı açıklaması, Ukrayna'nın AB ile ilişkilerinin geleceğini de riske attı.

   

  AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından yayımladığı yazılı açıklamada, Timoşenko'ya verilen cezanın kendilerinde derin hayal kırıklığı yarattığını belirterek, yargılamanın uluslararası standartlara uygun gerçekleştirilmediğini ifade etti.

   

  Ukrayna makamlarına temyiz sürecinde adil, şefaf ve tarafsız davranmaları ve Timoşenko'nun gelecek yıl düzenlenecek parlamento seçimlerine katılmasını engellememeleri çağrısı yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

   

   “AB Ukrayna'ya uyguladığı politikalar üzerinde düşünecek. Ukrayna makamlarının genelde evrensel değerlere ve hukukun üstünlüğüne saygısı ve özelde bu davaları nasıl yürüteceği, ortaklık anlaşmasının sonuçlandırılması, siyasi diyalog ve işbirliği dahil AB-Ukrayna ikili ilişkilerinde devasa etkiler doğurma riski taşıyor.”

   

  KİEV’DE OLAĞANÜSTÜ HAL

  Duruşma sırasında Timoşenko'ya destek olmak isteyen yüzlerce kişi başkent Kiev'deki ana caddelerden birini trafiğe kapatarak mahkemeye doğru yürüdü.

   

  Timoşenko'nun suçsuz olduğuna ve suçlu olduğuna inanan binlerce kişinin karşılıklı sloganları yüzünden Kiev'deki duruşma son derece gürültülü bir ortamda gerçekleşti. Polis kentte olağanüstü güvenlik alırken, mahkeme salonunun etrafında ise herhangi bir olay çıkmasını engellemek için adeta etten bir duvar ördü.

   

  Muhalefet Timoşenko'ya karşı açılan davanın siyasi olduğunu savunarak 11 Ekim'in Ukrayna demokrasisinde "kıyamet günü" olduğunu ileri sürüyor.

   

  Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç ise tüm suçlamaları reddederek, davanın tamamen ülkenin yasalarına göre görüldüğünü ve herhangi bir siyasi müdahale olmadığını söylemişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı