Gündem Haberleri

  Uğur böcekleri neden beneklidir?

  Hürriyet Haber
  29.04.2016 - 11:13 | Son Güncelleme:

  Uğur böceklerinin neden benekleri vardır? Uğur böceklerinde benek olmasının nedeni zehir taşımaları mıdır? İşte uğur böcekleri neden beneklidir sorusunun cevabı..

  Uğur böceklerinin benekleriyle ilgili bilimsel açıdan hiçbir tutarlılığı olmayan bilgiler mevcut. Örneğin hepsinde benek sayısının 7 olması ya da yaşları ilerledikçe benek sayılarının artıyor olması gibi. Her iki bilgi de son derece yanlış. Benekleri değil çizgileri olan uğur böceklerine rastlanabileceği gibi, yediden fazla beneği olanı görmek de mümkün.

  Hatta üzerinde tek bir siyah nokta bile bulunmayan kırmızı kanatlı uğur böcekleri var. Kanatlarının üstünde oluşan benek veya çizgiler avcıları şaşırtmak için kullanılıyor. Genelde çarpıcı renklere sahip hayvanlar tehdit altında olduklarında caydırıcı bir zehir üretiyorlar. Uğur böceği de azot içeren özel bir toksine sahip. Kırmızı renk ve benekler avcılara “Ben zehirliyim, bana yaklaşma” diyor. Yani oldukça işlevsel bir amacı var. Geçtiğimiz yıllarda, rengi koyulaşıp benek sayısı artmış olan uğur böceklerinin daha zehirli oldukları tespit edildi.

   tarafından hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı