Gündem Haberleri

  Uğruna yüzlerce Filistinli ölen asker

  Hürriyet Planet
  18.10.2011 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Hamas'ın 2006 yılında düzenlediği sınır ötesi operasyonda kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit, beş yıl boyunca iki taraf arasında gerilim yaratan bir konu oldu.

  İsrail’in kuzeyinde 28 Ağustos 1986’da dünyaya gelen Gilad Şalit, babası Fransız olduğu için aynı zamanda Fransız vatandaşlığına sahip. Fen bilimleri alanında eğitim gördüğü Manor Kabri lisesinden 2005 yılında mezun olan Şalit, mezuniyetinin ardından zorunlu askerlik görevi için orduya katıldı.

   

  BEŞ YIL SONRA SERBEST KALAN ŞALİT'İN İLK FOTOĞRAFLARI

   

  Şalit, “düşük tıbbi profili” bulunmasına rağmen, temel eğitimini tamamladıktan sonra savaş birliğinde yer almak için gönüllü oldu.

   

  Hamas’ın 25 Haziran 2006 tarihinde İsrail sınırını geçerek düzenlediği saldırıda, Gazze sınırında tankçı olarak görev yapmakta olan Şalit esir düştü.  

   

  Hamas, esir aldıkları askerin serbest kalabilmesi için bin Filistinli mahkumun kendilerine teslim edilmesi gerektiğini şart koşmuştu. Hamas, Şalit’in esir tutulduğu günden itibaren Kızıl Haç Uluslararası Komitesi tarafından ziyaret edilmesine izin vermedi.

   

  İLK MESAJ 2007’DE

  İsrail, 2006’dan bu yana Şalit’in tutsak edilmesini bahane göstererek Gazze Şeridi’ne ölümcül operasyonlar düzenledi. O yıl içinde düzenlenen Yaz Yağmurları operasyonu, 400'den fazla Filistinli’nin ölümüne neden oldu.

   

  Bu operasyon kapsamında, Han Yunus’a düzenlenen komando operasyonunda, İsrail Şalit’i kurtarma girişiminde bulundu, ancak başarılı olunamadı. Bir yıl sonra, Hamas Şalit’e ait bir ses kaydı yayınladı.

   

  Şalit mesajda, “Eğer İsrail benim serbest kalmamı istiyorsa Hamas’ın taleplerini kabul etmeli. Bu durumun önemi, özellikle benim bir uyuşturucu taciri değil, bir askeri operasyonun parçası olduğum düşünüldüğünde daha da belirgin oluyor. Benim bir anne ve babam olduğu gibi Filistinli mahkumlar da anne ve babaya sahip ve çocukları onlara teslim edilmeli” dedi.

   

  “HER TÜRLÜ OPERASYONU DÜZENLERİZ”

  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Kasım 2008’de yaptığı açıklamada, “Şalit’i kurtarmak için tehlikeli operasyonlar dahil her türlü girişimde bulunabileceklerini” ifade etti.

   

  Hamas, Şalit’in hayatta olduğunu gösteren en son delili oluşturan video kaydını, 2009 yılında İsrail’e gönderdi.

   

  Şalit bu görüntülerde, “Umuyorum ki İsrail’deki Binyamin Netanyahu liderliğindeki mevcut yönetim, anlaşma sağlanması için bu fırsatı kaçırmayacak. Sonuçta ben rüyamı gerçeğe dönüştüreceğim ve serbest kalabileceğim” ifadesini kullandı.

   

  Videonun gönderildiği Mart 2009’da, İsrail ve Filistin arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmamıştı.

   

  Şalit, onbaşı olarak girdiği orduda, esir tutulduğu sürece başçavuşluğa kadar yükseldi. Mısır ve Almanya’nın arabuluculuğunda Hamas ile İsrail arasında bu ay içinde yapılan anlaşma sonucunda, Şalit bugün serbest kaldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı