Gündem Haberleri

  UGK: Kaddafi paralı askerlerden ordu kuruyor

  A.A
  20.10.2011 - 10:58 | Son Güncelleme:

  Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin, ülkenin güneyinde Afrikalı paralı askerlerden bir güç oluşturduğu iddia edildi.

  Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin Afrika ülkelerinden savaşçı topladığı ve muhtemel bir direniş hazırlığı yaptığının sanıldığını söyledi.

   

  Cibril, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mali'den Libya topraklarına her birinde en az 8 savaşçının bulunduğu 68 aracın geçtiği ve Kaddafi'nin ülkenin güneyinde çölde saklandığı haberlerinin alındığını belirtti.

   

  Ayrıca, Libya liderinin Çad, Sudan ve Libya sınırlarında dolaşan Hamada kabilesiyle, Libya'ya girerek çatışmalar başlatacak 12 bin savaşçı sağlaması konusunda anlaşma yaptığını ifade edildi.

   

  Aylardır süren çatışmalardan sonra silahlı binlerce işsiz erkek nedeniyle intikam saldırıları ve suç oranında artış görüleceğinden duyulan endişeyi de dile getiren Cibril, UGK yetkililerinin, bu kişilere, ulusal orduya ya da kamu kurumlarının, petrol sahalarının ve sınırların güvenliğini sağlayacak özel güvenlik şirketlerine katılmaları seçeneğini sunmayı planladığını bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı