Gündem Haberleri

  Ugandalı bakanlardan İskenderun'a ziyaret

  A.A
  02.10.2011 - 21:23 | Son Güncelleme:

  Ugandalı 4 bakan ve milletvekillerinden oluşan heyet Körfez İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (KİSİAD) davetlisi olarak Hatay'ın İskenderun ilçesine geldi.

  KİSİAD Başkanı Tamer Eker ve dernek yöneticileri, Uganda heyetini Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolu İskenderun gişelerinde Türk ve Uganda bayrakları ile karşıladı.Eker, burada yaptığı açıklamada, ağustos ayında Uganda'ya giderek Ramazan çadırı açtıklarını anımsatıp, Uganda heyetinin iadeyi ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

  Mutlu bir gün yaşadıklarını belirten Eker, şunları kaydetti:“Uganda'dan bakan ve milletvekillerini ağırlamak bizim için onur verici. Bu ziyarette, Uganda heyetine İskenderun'un ekonomik yapısını, Türk kültür, örf ve adetlerini tanıtma fırsatı bulacağız. İskenderun, Türkiye ekonomisinin en önemli can damarlarından birisidir. İnşallah burada yapılacak görüşmeler ve ziyaretler iki ülke arasında gerek ticari gerek ekonomik ilişkiler bakımından faydalı geçer diyoruz.”

  Uganda heyeti adına bir konuşma yapan Uganda Etik Dürüstlük ve Etik Bakanı Simon Lokodo ise Türk insanın misafirperverliğini her yerde gördüklerini belirterek İskenderun'da çok iyi bir şekilde karşılandıklarını söyledi.

  Lokodo, KİSİAD'ın daveti üzerine İskenderun'a geldiklerini belirterek, “Şuan burada Uganda'dan bakan ve milletvekilleri var. Bu sıcak karşılama için devletim ve tüm Ugandalılar adına çok teşekkür ediyorum. Ziyaretimizin iki ülke arasında faydalı bir şekilde geçeceğine inanıyoruz. Biz iki ülke arasındaki ilişkileri değişik alanlara yayma, bunların niteliğini geliştirme, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” diye konuştu.

  Uganda heyeti daha sonra İskenderun Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Ekinciler Demir Çelik fabrikasını gezerek üretim hakkında bilgi aldılar.
  Heyette Uganda Ticaret Bakanı David Wakikona, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bright Ruvamirwama, Arazi Bakanı Achieng Sarah, Jinya Milletvekili Grace Moses Baryeko, Bududa Milletvekili Khaiza Sustine,Uganda Çevre Düzenleme Kurulu Başkanı Tom Okurrut, Uganda'nın Başkenti Kampala Belediye Başkanı Erias Lukwago ve Nkumba Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Lokman Cinar'ın yer aldığı bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı