Gündem Haberleri

  Uçurumda mahsur kalan tatilci kurtarıldı

  MUĞLA (AA)
  12.08.2015 - 09:29 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde çıktığı doğa yürüyüşünde tırmandığı uçurumda mahsur kalan tatilci, AKUT ekiplerinin 4 saatlik çalışmasıyla kurtarıldı.

  İstanbul'dan eşi ile karavan tatili yapmak için ilçeye gelen 35 yaşındaki öğretmen Ahmet Adeka, dün öğlenden sonra Faralya Mahallesi'nden Kelebekler Vadisi'ne doğa yürüyüşüne çıktı. Vadideki şelaleleri terlikle gezen Adeka, sarp kayalıkların bulunduğu noktadan dönüş yoluna geçti. Havanın kararmasıyla yaklaşık 400 metrelik uçurumun 200 metresinde mahsur kalan Adeka, durumu eşi Birsel Adeka'ya bildirdi. Haber verilmesi üzerine gelen Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığı'na bağlı ekipler, Adeka'ya ulaşmayı başaramayınca AKUT Fethiye ekibinden yardım istedi.

  Uçurumun 150 metresini patika yolu kullanarak inen AKUT, Adeka'yı mahsur kaldığı yerden kurtarmak için halatlar yardımıyla istasyon kurdu. 3 AKUT gönüllüsü, halatlar yardımıyla yaklaşık 50 metre aşağı inerek Adeka'yı kurtardı.

  KEÇİLERİN ÇIKTIĞI PATİKAYI KULLANDI

  Adeka, gazetecilere yaptığı açıklamada, vadi gezisinden sonra yamaçta keçilerin çıktığı patikaya kullanarak dönmek için uçurum olan alana yöneldiğini anlattı.

  Keçilerin kullandığı patikayı kaybetmesi üzerine karayoluna doğru yürümeye başladığını belirten Adeka, "Arazi şartları nedeniyle ekipmansız çıkamayacağımı anladım ve yardım istedim. AKUT, hem fiziki hem de psikolojik destekle beni mahsur kaldığım yerden kurtardı" ifadesini kullandı.

  "DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE ÇIKACAKLAR AYAKKABI KULLANSIN"


  Faralya Mahallesi Muhtarı Hasan Karaburun ise bölgede doğa yürüyüşüne çıkacak tatilcilerin yürüyüş ayakkabısı kullanmasını istedi. Arazi şartlarının zorlu olması nedeniyle terlikle vadide gezintiye çıkanların düşerek yaralandığını hatırlatan Karaburun, tatilcilerin güvenlikleri için bu konuya dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Karaburun, son zamanlarda Kelebekler Vadisi'nde yaşanan kazalara yetkililerin kulak vermesi gerektiğini de dile getirdi. AKUT Fethiye ekibi operasyon sorumlusu Fatih Işık da 9 kişilik ekiple başarılı bir operasyon gerçekleştirerek, mahsur kalan tatilciyi kurtardıklarını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı