Gündem Haberleri

  Üçüncü uzay turisti yürüyüş de yapacak

  Hürriyet Haber
  04.10.2005 - 02:43 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bilim ve işadamı Gregory Olsen’i taşıyan Rus Soyuz uzay aracı, Dünya yörüngesinde yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile kenetlendi.

  KAZAKİSTAN’daki Baykonur Kozmodromu’ndan (uzay üssü) fırlatılan Soyuz uzay aracı, UUİ’ye kenetlendi. Soyuz, UUİ’ye 12. dönem mürettebatını oluşturan Amerikalı astronot Bill McArthur ve Rus kozmonot Valeri Tokarev’in yanı sıra üçüncü uzay turisti Amerikalı milyoner Gregory Olsen’i de taşıdı.

  Amerikalı milyoner Olsen’in 1 hafta sürecek uzay macerasında, istasyonda çeşitli deneyler yapmayı planladığı ve mürettebatla birlikte uzay yürüyüşlerine çıkacağı belirtildi. Uzay yolculuğunun Olsen’a 19.3 milyon dolara mal olduğu tahmin ediliyor. Olsen, sadece gezmek amaçlı değil, deneyler yapmak için de uzayda bulunduğunu belirtti.

  Rus Korolyov Uzay Merkezi’ndeki Amerikalı ve Rus mühendisler, kenetlenmeyi otomatik yönlendirdi. Olsen’in ailesi de bu anı büyük heyecanla izledi. Soyuz ve UUİ’deki uzay adamları, ilk olarak iki aracın hava kapılarını açmaya çalıştı. Dünyadan uzaya gezmek amaçlı giden üçüncü kişi olan Olsen 11 ekim’de dünyaya geri dönecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı