Gündem Haberleri

  Üçüncü uydu 1999'da

  Hürriyet Haber
  16.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türksat 2A, önceki akşam Bakanlar Kurulu'nun ağırlıklı gündem maddesini oluşturdu. Kurul sonrasında Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir, uydunun en geç 1999 yılında uzaya fırlatılacağını açıkladı.

  Menzir, Bakanlar Kurulu'na bu konuda bilgi verdiklerini söyledi ve Türkiye'nin, uzaydaki ‘kurtlar sofrası’ndan pay almaya çalıştığını belirterek, ‘‘Bugüne kadar Türkiye uydu meselesinde iyi yerdedir ve dünyadaki dört ülkeden birisidir. Hangi ülke uzaya uydu atarsa atsın, mutlaka o uydunun yönlendirilmesinde Türkiye de katkıda bulunacaktır’’ dedi. Menzir şunları kaydetti:

  ‘‘Daha önce aynı uyduları atmışız. Uydunun şu anda da pazarlanma imkanı var. Uyduların belirli bir ömrü var, yedeklenmesi gerekiyor. Daha önce yapılan uyduların bedelleri Türk Telekom tarafından ödenmiştir. Burada Hazine'ye yüklenen bir yük yoktur. Şirket kendi kredisini kendi bulacak, uyduyu kendi pazarlayacak ve satacak. Türkiye yetiştirecek. Bu ay sonuna kadar kararını alacak. Verilen fiyatları değerlendirecek. Şu an fiyat söylememiz mümkün değil. Ortalama 300 milyon dolar civarında.’’

  YUNAN YİNE SORUN

  Bu arada, Yunanistan'ın da Kıbrıs Rum Kesimi ile ortak uydu projesi yaptığına dikkat çekilerek, yeni Türk uydusunun fırlatma takviminin erkene çekilmesinin düşünüldüğü kaydedildi. Hürriyet'e bilgi veren Türk Telekom yetkilileri ise Yunanistan'ın uydu hazırlığı bulunduğunu, ancak hiçbir somut adım atamadıklarını belirtti. Yetkililer, Türkiye'nin üçüncü uyduya yörünge sağlamak için yaptığı başvuruda, Yunanistan'ın da komşu ülke olması nedeniyle onayının bulunması gerektiğini belirttiler. Türkiye'nin bu başvuruyu uzun süre önce Yunanistan'a bildirdiğini ancak, hiçbir cevap alamadığını kaydeden yetkililer, bunun üzerine Türk Telekom'un ITU'ya başvurduğunu kaydettiler. Yunanistan'ın ITU'ya da yanıt vermemesi üzerine ITU, Yunanistan'dan onay alınmasına gerek bulunmadığına karar verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı