GeriGündem ‘Ucube değil keklik olacaktı’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Ucube değil keklik olacaktı’

‘Ucube değil keklik olacaktı’
refid:16749922 ilişkili resim dosyası

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kars’taki İnsanlık Anıtı için “Ucube” tabiri kullanmasına sanatçılar tepki gösterdi. Heykeltıraş Mehmet Aksoy da “Başbakan farıcıma ucube dedi. Halbuki müsaade etselerdi, kanadını, tüyünü düzüp keklik olacaktı” dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın Kars ziyaretinde, henüz bitmeyen 35 metrelik İnsanlık Anıtı için, “Ucube” demesinin ardından basın toplantısı düzenlendi. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Türkiye Ulusal Komitesi öncülüğünde düzenlenen basın toplantısına, CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, Bedri Baykam, Muazzez İlmiye Çığ, Tarık Akan, Rutkay Aziz ile Ataol Behramoğlu’nun yanı sıra çok sayıda sanatçı katıldı. Ortak metni okuyan Baykam, “Toplumda herkes, bir yapıtı daha az ya da daha çok beğenebilir; sevebilir, sevmeyebilir. Ama bunların hiçbiri, bir eseri ortadan kaldırmak ve ona resmi ağızdan hakaret etmek için gerekçe olamaz” dedi. Mehmet Aksoy, heykelin, Sarıkamış’ta, Çanakkale’deki şehitlerin barış arzularını, ruhlarını göğe yükselttiğini belirterek, “Heykel 1500 ton ağırlığında. C4 veya dinamitle patlatılabilir. Yıkılırsa Taliban’ın Buda heykellerini yıkmasından farksız olur. En iyisi beni bırakın da heykelimi tamamlayayım. Bana, heykele ve barışa sahip çıkın” diye konuştu. Aksoy, “Başbakan farıcıma (keklik yavrusu) ucube dedi. Halbuki müsaade etselerdi, kanadını, tüyünü düzüp keklik olacaktı. Başbakan onun keklik olacağını göremedi” dedi.

‘Ucube değil keklik olacaktı’


‘Başbakanımızın tavrı önemli’

KARS Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, “Başbakan Erdoğan ‘ucube’ ile neyi kastetti” sorusunu şöyle cevaplandırdı: “Ben orada heykel olarak kavradım. Önemli olan Başbakanımızın tavrıdır. Onu da biz gördük. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gelen karara bakacağız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle