Gündem Haberleri

  Ücret alamayan TOKİ işçilerİ çatıya çıktı

  Durmuş SEVİNDİK- Seçkin KIRARSLAN- Yasin ÖREN/ALAPLI (Zonguldak), (DHA)
  11.10.2007 - 16:13 | Son Güncelleme:

  ZONGULDAK’ın Alaplı İlçesi’nde, TOKİ’nin inşaatında çalışan yaklaşık 300 işçiye dün verileceği söylenen ücretleri ödenmeyince, 10 işçi inşaatların çatılarına çıktı. Kendilerini yakacaklarını söyleyen işçiler, paraların ödenmeye başlanması üzerine eylemlerine son vererek aşağıya indi.

  Alaplı İlçesi’ne bağlı Korucu Köyü’nde, geçen Mayıs ayında TOKİ tarafından 262 konut, 1 ilköğretim okulu, cami ve iş merkezi yapımına başlandı. KFS isimli inşaat firması tarafından yapılan TOKİ’nin inşaatında çalıtırılan işçiler, bir hafta önce birikmiş ücretlerini istedi. Müteahhit firma yetkililerinin, ücretlerin dün ödeneceğini belirtmesine rağmen ödeme yapılmadı. Buna tepki gösteren 10 işçi, bu sabah saatlerinde 5 katlı blokların çatılarına çıktı. İşçiler, ücretlerin bugün saat 12.00’ye kadar ödenmemesi halinde binaları yıkacaklarını ve üzerlerine benzin dökerek kendilerini yakacaklarını öne sürdü. İşçilerle müteahhit firma yetkilileri arasında zaman zaman sözlü tartışmalar yaşandı. Jandarma önlem alırken, müteahhit firmanın öğle saatlerinde 250 işçisine paralarını ödemeye başlamasıyla eylem sona erdi. Yaklaşık 50 taşeron çalışanı ise ücretlerini alamadı.

  KFS İnşaat’ın sorumlusu Fırat Koç, taşeron firmalara paralarını teslim ettiklerini belirterek, “Taşeron firma sahiplerine paraları verdik. Biz kendi işçilerimizin paralarını ödedik. Ancak, üç taşeron firmada çalışan işçiler mağdur kaldı. Onların da mağduriyetini gidereceğiz” dedi.

  Taşeron firma işçisi 3 çocuk babası 32 yaşındaki Hasan Akyüz, Samsun’dan geldiğini ve 60 YTL yevmiyeyle çalıştığını belirterek, “Yaklaşık iki aydır para alamıyorum. Bize haftalar öncesinden paraların verileceğini söylediler ama sözlerinde durmadılar. Bayram için memlekete gideceğim, paramızı vermedikleri için gidemiyorum. Bir daha TOKİ’de çalışmam” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı