Gündem Haberleri

  Üçok ve Aksoy’un katil zanlısı 4 kişi yakalandı

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok’un katil zanlısı 4 kişi yakalandı. Bilal Yurt, Celal Aytufan, Mehmet Gürova ve Musa Koca isimli zanlıların sorgusu sürüyor.

  ANKARA Emniyet Müdürü Kemal İskender, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok ve Muammer Aksoy cinayetleriyle ilgili operasyonların sürdüğünü belirterek, ‘‘Daha aydınlatılacak çok faili meçhul cinayetler var’’ dedi. İskender, 4 kişinin gözaltını alınmasını doğrulayarak, ‘‘Operasyonlarımız sürüyor. Kimsenin tahammülü kalmadı. İsabetli kararlar vermeliyiz. Onun için biraz daha sabredin’’ dedi.

  Mumcu ve Kışlalı cinayetlerini aydınlatan Ankara Emniyet Müdürlüğü, Doç. Dr. Bahriye Üçok ile Muammer Aksoy'un öldürülmesi olayına karıştığı sanılan 4 kişiyi de yakaladı. ‘‘Kudüs Komandoları’’ mensubu oldukları iddia edilen Necdet Yüksel ve Ferhan Özmen'in sorgulanmaları sonucu, Üçok'a yapılan bombalı saldırının failleri ortaya çıkarıldı.

  Bu suikastlarla ilgisi olduğu bildirilen Bilal Yurt, Celal Aytufan, Mehmet Gürova ve Musa Koca istihbarat ve terör şubesi ekiplerinin düzenledeği operasyonlarda yakalandı.

  Emniyet yetkilileri, gözaltına alınan bu kişilerin sorgulanması sonucu, olayla ilgili yeni isimler belirlendini, bu kişilerin yakalanması için geniş çaplı operasyonların sürdüğünü bildirdiler.

  Üst düzey bir yetkili, ‘‘Üçok olayı da tamamlandı diyebiliriz. Ancak bu olayda ele geçmeyen bağlantılar var’’ dedi.

  Önce Aksoy’u öldüren silah bulundu

  MUMCU ve Kışlalı suikastlarından sonra Bahriye Üçok ve Muammer Aksoy cinayetleri de çözüldü. Aksoy cinayetinde kullanılan tabanca Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'nda yeni kurulan otomatik balistik inceleme yapan bilgisayar tarafından belirlendi. Daha sonra balistik uzmanlarının gözle yaptıkları karşılaştırmada, 7.65 çapındaki Beretta marka tabancanın Aksoy cinayetinde kullanıldığı kesinleşti.

  Aksoy cinayetinde kullanılan tabanca, Kışlalı suikastında kullanılan bombayı kendisinin koyduğunu itiraf eden Necdet Yüksel'in Sincan'da gösterdiği ikinci cephanelikte ele geçirilen silahlar arasından çıktı. Silahlar hemen laboratuvara gönderildi ve her birinden deneme atışı yapıldı. Boş kovan ve mermi çekirdekleri, otomatik balistik karşılaştırma yapan bilgisayarlara yüklendi.

  Bilgisayar, Beretta marka tabancaya ait boş kovan ve mermi çekirdeğinin Aksoy cinayetinde elde edilen verilerle örtüştüğünü belirledi.

  Balistik uzmanları bilgisayarın yanı sıra eski yöntemleri de uyguladılar. Uzmanlar, boş kovan ve mermi çekirdeklerini bu kez de mikroskopun altına koyup, teker teker gözle karşılaştırma yaparak sonucu kesinleştirdiler.

  Kurye ile gelen bomba

  SHP Parti Meclisi üyesi ve İlahiyat Fakültesi eski öğretim üyesi Bahriye Üçok, 6 Ekim 1990 günü kargo firmasının evine getirdiği bombalı paketle öldürüldü. Açılırken patlamak üzere ayarlanmış bombalı paket taktiği Ortadoğu terör örgütlerinin sıkça uyguladığı bir yöntemdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı