Gündem Haberleri

  Uçan Süpürge'de yeni proje

  Hürriyet Haber
  08.10.2007 - 13:48 | Son Güncelleme:

  Uçan Süpürge adlı örgütün “kadının insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini yerel medyada yaygınlaştırmak” için hazırladığı “Kadın 2007” Projesi, İzmir'de başlatıldı.

  İzmir'de bir otelde düzenlenen toplantıya, Uçan Süpürge'nin yayın organı olan Uçan Haber Editörü Selen Doğan, proje koordinatörü Ürün Güner, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) İzmir Bölge Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, İzmir'deki medya kuruluşlarının kadın muhabirleri ve kadın örgütleri temsilcileri katıldı.

  Ürün Güner, proje kapsamında İzmir, Bursa, Zonguldak, Ankara, Kayseri, Trabzon, Adana, Hatay, Erzurum, Gaziantep, Muğla ve Eskişehir'deki yerel televizyon kanallarında 13 hafta boyunca “kadının insan hakları” konulu programların hazırlanacağını, programlarla toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini yaygınlaştırmaya çalışacaklarını belirtti.

  Güner, sivil anayasa ve Köşk'te baş örtüsü gibi konuların tartışıldığı bu günlerde projenin daha da önem kazandığını söyledi.
  Uçan Süpürge Koordinatörü Halime Güner'in, sivil toplum kuruluşlarına resepsiyon veren Abdullah Gül'e “Eşiniz niye burada yok? İçeride adeta hapis gibi. Bu kadına karşı şiddettir” dediğini hatırlatan Ürün Güner, şunları kaydetti:

  “Üç gün sonra Hayrünisa Hanım 29 Ekim resepsiyonunda eşinin yanında olacak. Dönüşü yok. Biz kadının önce hakları için mücadele ediyoruz. Amacımız ona yardımcı olmak, özgürleşmelerinin yolundaki engelleri ortadan kaldırmak. O ortamda Hayrünisa Hanımın Abdullah Gül'ün yanında olması gerekirdi. Orada sivil toplum kuruluşlarından türbanlı temsilciler de vardı.”

  Editör Selen Doğan da sivil anayasanın hazırlanması aşamasında AK Parti Kadın Kolları üyeleriyle anayasada “pozitif ayrımcılığın” yer alması konusunda görüşme yaptıklarını söyledi.

  Kadının medyadaki yerine ilişkin tartışmalar sırasında söz alan RTÜK İzmir Bölge Müdürü Cengiz Karakaşoğlu da kadınların medyada sık sık yer aldığını, ancak “nasıl yer aldığının” önemli olduğunu söyledi.

  RTÜK'ün yayın kuruluşlarına verdiği cezalarda ceza verilen programların yerine ikame programların yayınlanmasının söz konusu olduğunu belirten Karakaşoğlu, kadının güçlendirilmesine ilişkin programların da ikame programlar arasında yer aldığını belirtti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı