GeriGündem Uçan Süpürge 7'nci kez havalanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uçan Süpürge 7'nci kez havalanıyor

Bu yıl yedinci kez düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 6 ile 16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festival kapsamında 28 ülkeden 64 yönetmenin filmleri seyirciyle buluşacak. Festivalin 6 Mayıs'ta Opera Sahnesi'nde yapılacak olan açılış gecesinde Yeşilçam'ın kötü kadını" Suzan Avcı'ya onur ödülü, yıllarca sesiyle Yeşilçam'ın şarkılı filmlerine hayat veren Belkıs Özener ile Prof. Dr. Seçil Büker'e de Bilge Olgaç Başarı Ödülü verilecek.

İŞTE BİZİM ''SİNEMAMIZ"
   
Festival kapsamında ''Sinemamız'' adlı bölümde Türk filmlerinde her zaman ''altın kalpli esas kıza'' karşı ''kötü kadını'' canlandıran, Türk Sineması'nın efsane karakter oyuncusu Suzan Avcı'nın filmleri gösterilecek. Festivalde Bilge Olgaç Başarı Ödülü'ne layık görülen Belkıs Özener'in filmleri de sunulacak.

Yeşilçam'ın kadın kahramanlarının yanında Hollywood efsanesi  Katharine Hepburn'ün lmleri, ''Pantolonlu Kraliçe: Katharine Hepburn'' adlı bölümde gösterilecek. Ünlü sanatçının 1949 yapımı ''Kaburga Kemiği-Adam's Rib'', 1942 yapımı ''Yılın Kadını-Women of Year'' ve 1940 yapımı ''Philadelphia Öyküsü-Philadelphia Story'' adlı filmleri festivalde yer alacak.

''Bir Ülke: İspanya'' adlı bölümde, Patricia Ferreria'nın ''Kim Olduğunu Biliyorum-Se Quien Eres'', Iciar Bollain'inBaşka Dünyanın Çiçekleri-Flores de Otro Mundo'', Dolores Payas'ın ''Benim Adım Sara-Me Llamo Sara'', Isabel Coixet'nin ''Sana Hiç Söylemediğim Şeyler-Cosas Que Nunca Te Dije'' ve Pilar Miro'nun ''Bahçıvanın Köpeği-El Perro Del Hortelano'' adlı filmlerine yer verilecek.

Festivalin ''Her Biri Ayrı Renk'' başlıklı bölümünde ise Fransa, İtalya, Avusturya, Meksika, Almanya, Yunanistan, Avustralya, Güney Kore, Portekiz, Finlandiya, İsviçre, Lüksemburg, Danimarka, Endonezya ve İsveç'ten kadın yönetmenlerin filmleri, Başkentli seyirciyle tanışacak. Bu bölümde İstanbul Film Festivali'nde ödül alan ve yönetmen YeşimUstaoğlu'nun imzasını taşıyan Türkiye-Yunanistan-Almanya-Fransa ortak yapımı ''Bulutları Beklerken'' seyirci karşısına çıkacak. Bu bölümdekibir başka Türk filmi de, Sibel Tunç'un yönettiği ''İki Dünya Arasında''...  
   
EROTİK YÖNETMENİN YAPITLARI BAŞKENT'TE
   
Yapıtlarının ''erotik sinema'' mı, yoksa ''pornografinin örneği'' mi olduğu sıkça sorgulanan aykırı yönetmen Catherine Breillat da festivalin konuğu olacak.

Dünyanın en çok tartışılan yönetmenleri arasında yer alan Breillat'nın ''Romans 2'', ''Kızkardeşim'', ''Kusursuz Aşk'', ''Romans'' ve ''İlk Sevişme'' adlı filmleri festivalde gösterilecek. Ünlü yönetmen, 15 Mayıs'ta düzenlenecek ''Gösterecek Birşey Kaldı mı?'' başlıklı panelde de tartışılacak.

BİLET FİYATLARI

Festivalde filmlerin gösterimlerine Kızılırmak ve Kavaklıdere sinemaları ev sahipliği yaparken, bilet fiyatları öğrenci 5 milyon 500bin ve tam 7 milyon 500 bin lira olarak belirlendi.

 10 bilet ve üstü satışlarda 5 milyon lira indirimli fiyatın uygulanacağı festivalde kısa film, belgesel ve ''Bir Ülke: İspanya'' bölümünde yer alan filmler ücretsiz olarak gösterilecek.

FESTİVALİN RESMİ SİTESİ:
www.ucansupurge.org

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle