Gündem Haberleri

  Uçaksavar ve radar güdümlü füze değil

  Cansu ÇAMLIBEL
  18.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara’nın 22 Haziran’da düşürülen Türk uçağıyla ilgili elinde bulunan veriler ile ABD, Rusya ve İngiltere’den aldığı teknik bilgiler birbirini doğrular nitelikte. Uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğüne kesin gözüyle bakan Dışişleri, ısı güdümlü füze ile mi yoksa başka bir yöntemle mi düşürüldüğünü ise tüm parçaların denizden çıkarılmadan belirlemenin mümkün olmadığını belirtiyor.

  ABD, Rusya ve İngiltere’nin 22 Haziran’da düşürülen Türk RF-4 uçağı konusunda Ankara’ya ilettiği teknik bilgiler, Türk tarafının elindeki verilerle çelişmedi. Türkiye’nin elindeki veriler uçağı Suriye’nin düşürdüğünü net olarak ortaya koyuyor. Türkiye’nin uçağın düşürüldüğüne dair şüphesi yok ancak nasıl düşürüldüğü konusundaki belirsizlik sürüyor. Ankara teknik arıza, uçaksavar ateşi ve radar güdümlü füze ihtimallerini elemiş durumda. Uçağın ısı güdümlü füze ile mi yoksa başka bir yöntemle mi düşürüldüğünü uçağın tüm parçaları denizden çıkarılmadan belirlemenin mümkün olmadığı belirtiliyor. Bölgede üsleri ve radar sistemleri bulunan ABD, Rusya ve İngiltere’den uçağın düştüğü ilk günlerde uçaksavar ateşinin neden olmuş olabileceğine yönelik açıklamalar gelmişti. Ancak ABD de dahil olmak üzere bütün bu ülkeler, geçen 23 gün içinde teknik pozisyonlarını revize ettiler. 3 ülkenin Ankara’ya ilettiği son bilgiler ‘uçaksavar olamaz’ şeklindeki Türk tezini kanıtlar nitelikte. Uçaksavar ihtimalini bertaraf eden en büyük kanıt olarak uçaktan sadece bir tane infared sinyali gelmesi gösteriliyor.

  Rusya ve İran Esad’ı kurtaramaz

  O günden beri Esad rejiminin Türk hava sahasına yaklaşan Suriye uçakları konusunda son derece hassas davrandığı belirtiliyor. Uçağın düşürülmesinin ardından angajman kurallarını değiştiren Ankara, uçağın düşürülmesinin Türkiye’nin caydırıcılığına zarar verdiği görüşünde değil. Ankara’da yapılan analizlere göre uçağı vurduğunu kabul eden Esad yönetiminin ülke içindeki manevra alanı son derece zayıflamış durumda. Türkiye’ye ulaşan bilgiler, Esad’ın Şam ve Halep’teki kontrolünün de aşınmaya başladığı yönünde. Başından beri Esad’ın arkasında duran Rusya’nın da Esad’ın fazla dayanamayacağı gerçeğinin farkında olduğu, kritik toplantılarda hep ‘Peki Esad nereye gidecek, nasıl garanti verilecek?’ sorusunu gündeme getirdiği hatırlatılıyor. Rusya, Çin ve İran’ın desteğinin Esad’ı işbaşında tutmaya yetecek bir etkisi olmadığı yorumu da yapılıyor. 

  Askeri opsiyon gündemde değil

  Başbakan Tayyip Erdoğan bugün Rusya’ya yapacağı ziyarette Moskova’yı hızlı bir çözüme yardımcı olma konusunda ikna etmeye çalışacak. Zira Ankara’ya göre Rusya’nın BMGK’daki tutumunda geri adım atması daha düzenli bir çözüme geçiş için anahtar. Nitekim Türkiye kendisi dahil hiçbir aktörün, hatta Suriye muhalefetinin bile, bugün itibarıyla askeri çözüm opsiyonu üzerinde durmadığı tezi üzerinden yürüyor. Gündemdeki talebin güvenli bölge olduğu ifade ediliyor. Türk tarafı, Rusya ile Suriye konusundaki görüş ayrılıklarının aşılmasının kolay olmadığının farkında. Ancak farklılıkların yüzyüze konuşulmasının önemine vurgu yapılıyor. Nitekim Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Cenevre’deki kapalı toplantıda Türkiye’den farklı bir tutum ortaya koysa da toplantının çıkışında Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu’nun yanına gelerek “Türk-Rus ilişkileri her şeyden daha önemli” demiş.

  Personelin psikolojisi bozuldu  

  Suriye tarafından düşürülen uçaktaki pilotların naaşlarının ve enkazın ilk parçalarının çıkartılmasına yardım eden Amerikan Nautilus gemisinin Türkiye’nin çalışmalara devam etmesi yönündeki talebine rağmen kendi isteğiyle çekilmişti. Bu kararın arkasında kamerasındaki teknik arıza kadar personelin psikolojisinin de etkili olduğu ortaya çıktı. Üniversite yetkililerinden oluşan personelin naaşların çıkartılması sırasında olumsuz olarak etkilendikleri için çalışmalara devam etmek istemediklerini Türk tarafına bildirdiği öğrenildi. /images/100/0x0/55eb3978f018fbb8f8b37571

  Atılması gereken adımlar atılmadı

  Ankara'nın reform yapması için uzun süre baskı yaptığı Beşar Esad ve etrafındakilerle yapılan kapalı kapılar arkasındaki görüşme notları arasında en ilginçlerinden bir tanesi Türkiye Büyükelçisi Ömer Önhon’un  Esad’ın danışmanı Buteyna Şaban ile Nisan 2011’de yaptığı görüşme. Bu görüşmede Buteyna Şaban, “Atılması gereken adımlar atılsaydı, bu işler buraya gelmezdi. Ama maalesef o adımlar atılmadı” diyerek patronunu şikayet ediyor. Esad’a yakın Maruf ailesinin yolsuzluklarına da eleştirel bir dille değiniyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı