Gündem Haberleri

  Uçaklarda da "biri bizi gözetleyecek"

  Hürriyet Haber
  15.11.2001 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Uçakların kullanıldığı 11 Eylül terör saldırılarının ardından güvenli bir uçuş için neler yapılabileceği tartışılıyor. Merkezi New York'ta bulunan bir havayolları şirketi, uçak içindeki durumu sürekli kontrol etmek amacıyla kokpite kamera yerleştirmeye karar verdiğini açıkladı.

  Kameraların kaydettiği görüntüler, kablosuz iletişim teknolojisiyle hava kontrolörlerine eş zamanlı olarak ulaştırılacak ve kokpitteki olağanüstü bir durum anında tespit edilebilecek.

  JetBlue Havayolları, uygulamayı yıl sonunda kadar başlatmayı umduklarını açıkladı. Kokpite kamera yerleştirmek için projenin Federal Havacılık Birliği tarafından onaylanması gerekiyor.

  Şirket sözcüsü, kokpit kapılarının kurşun geçirmez malzemeden yapıldığını, uçak kabinindeki güvenlik kameralarının acil bir durum söz konusu olduğunda pilotu uyaracağını ifade etti.

  Sistemin olağanüstü bir durumda bir düğmeye basarak yere haber iletmeyi sağlayacağı da belirtildi. Böylece güvenlik güçlerinin "Pilotun durumu iyi mi? Kokpitte kimse var mı? Savaş jetleri uçağı vurmalı mı?" gibi sorulara doğru cevaplar alabileceğine dikkat çekildi.

  Geçen yıl, Alaska ve Mısır havayollarının yaptığı kazalar sonrası, Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu kokpitlere kamera yerleştirilmesini teklif etmiş ancak pilot birlikleri teklife karşı çıkmıştı. JetBlue şirketi pilotlarının sözkonusu birliklere üye olmadıkları, bu yüzden kokpite kamera yerleştirme kararının uygulanabileceği belirtildi.  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı