Gündem Haberleri

  Uçak yakıtı Sapanca Gölü'ne aktı

  Zafer TOKUŞ/ADAPAZARI(Sakarya), (DHA)
  25.11.2009 - 16:58 | Son Güncelleme:

  SAKARYA ve Kocaeli'nin içme ve kullanma suyu havzası olan Sapanca Gölü’ne, Şükriye Köyü’nden geçen NATO Boru Hattı'nın patlaması sonucu dere kanalıyla tonlarca uçak yakıtı aktı. Olayı farkeden köylülerin durumu jandarmaya bildirmesi üzerine, boru hattının patladığı bölge güvenlik şeridiyle çevrildi.

  Eskişehir’e uçak yakıtı pompalanan NATO Boru Hattı'nın Şükriye Köyü’nden geçen bölümünde dün akşam saatlerinde basınç nedeniyle patlama oldu. Boru hattından, Sapanca Gölü'nü besleyen Sarp Deresi’ne ulaşan yakıt, buradan da Sapanca Gölü'ne akmaya başladı. Gölün yaklaşık bin metrekarelik bölümündeki yüzey akaryakıtla kaplandı.

  Adapazarı Su Kanalizasyon İdaresi (ADASU) ekipleri yakıtın aktığı derenin bulunduğu bölgeyi bariyerlerle çevirerek göle daha fazla petrol yayılmasını önledi. ADASU Genel Müdürü Rüstem Keleş, kendilerine saat 14.30 sıralarında ihbar yapıldığını belirterek, “Göle dere yatağı kanalıyla petrol aktığı belirlendi. Gereken önlemleri aldık. Boru hattından sızan yakıt, göl kıyısında yayılma göstermiş. Yakıtın daha fazla yayılmasını önlemek için bariyerlerle önlem aldık. İçme suyu ile ilgili bir tehlike yok” dedi.

  Rüstem Keleş, göle 40 ton civarında yakıt aktığını tahmin ettiklerini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı