Gündem Haberleri

  Uçağın havada kokpit camı çatladı

  Çağatay KENARLI - İSTANBUL DHA
  10.08.2009 - 08:16 | Son Güncelleme:

  Saga Havayolları’nın Bodrum - Kardif seferini yapan yolcu uçağının havada kokpit camı çatladı. Uçak, İstanbul Atatürk Havalimanı’na sorunsuz bir iniş yaptı.

  Bodrum Havalimanı'ndan İngiltere Kardif'e (Cardiff) 180 yolcusuyla kalkış yapan Saga Havayolları'nın Boeing 737-800 tipi SG7203 sefer sayılı uçağının ‘windshield’ olarak bilinen kokpit camı Yunanistan hava sahası üzerinden geçerken çatladı. Yedi ayrı katmandan oluşan kokpit camının bir katmanında meydana gelen çatlak nedeniyle uçak dün akşam saat 21:15 sularında İstanbul Atatürk Havalimanı’na zorunlu iniş yaptı. Uçağın çatlayan camının tamir edilmesini bekleyen yolcular arındırılmış salonda bulunan bankalara uzanarak bir süre uyudu. Uçak kokpit camı tamir edildikten sonra 01.30’da tekrar havalanarak Kadif’e hareket etti.

   

  Yetkililer yaklaşık 5 santimetre kalınlığındaki 7 ayrı katmandan oluşan ‘windshield’ olarak bilinen kokpit camının olumsuz hava şartları, gökyüzündeki ısı farkı gibi nedenlerle de çatlayabileceği, kokpit camının çatlamasının havacılıkta rutin yaşanan bir olay olduğunu bildirildi. Uçağın çatlayan camının uçuş için engel teşkil etmeyeceği, kokpit camı çatlayan uçak uçuş güvenliği nedeniyle en yakın meydana inmesinin doğru olduğu vurgulandı.

   

  KOKPİT CAMI KIRILIRSA NE OLUR?

   

  Kokpit camları yedi katmandan oluşuyor. Kokpit camları saatte 300 mil hızla çarpan 25 kiloluk nesnelere dahi dayanıklıdır. Camın yüzeyi çatlasa bile, uçuşa devam etmeyi sağlayan diğer katmanları sorunsuz bir yolculuk sağlar.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı