Gündem Haberleri

  Üç kişinin hayatını kaybettiği olaylardan Yunanlılar haber alamıyor

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  05.05.2010 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'da yaşanan genel grevden ötürü haber ajansları ve radyo-televizyon kanalları da çalışmıyor. Televizyonlar genellikle banttan program yayınları yaparken kamuoyu yabancı basın organlarından ve bloglardan faydalanarak haber almaya çalışıyor. Bu arada meclis başkanının göstericilerin ateşe verdiği bir bankada mahsur kalan üç kişinin boğularak öldüğünü doğruladığı ifade edildi.

  İŞTE YUNANİSTAN'DAKİ İSYANDAN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  ON BİNLERCE GÖSTERİCİ PARLAMENTO ÖNÜNDE / FOTO GALERİ

  YUNANİSTAN'DA GERGİNLİK / FOTO GALERİ    

  Göstericiler Atina ve Selanik sokaklarını yakıp yıkmaya devam ediyor. Parlamento binasına yürüyüşe geçtikleri sırada yolların üzerindeki bir banka binasını yangın bombası atarak yaktı. İtfaiye görevlileri olayda en az üç kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Meclis başkanı da göstericilerin ateşe verdiği bir bankada mahsur kalan üç kişinin boğularak öldüğünü doğruladı.   

   

  Selanik'te de banka ve dükkânlara taş atan eylemcilerle polis arasında çatışma çıktı. Selanik'te de 10 binlerce kişinin gösteri yaptığı bildirildi.

   

  Hurriyet.com.tr’nin telefonla görüştüğü Yunanlı bir gazeteci ülkede genel grev olduğu için haber ajanslarının ve televizyonların çalışmadığını söyledi.

   

  BLOGLAR VE TWITTER           

  Yunan kamuoyunun da yabancı haber ajansları ve bloglar vasıtasıyla olaylardan haber aldığını ifade eden gazeteci, bloglarda yer alan haberlere göre bazı radyo ve televizyon kanallarının grevi kırarak haber vermeye başladığını belirtti.

   

  Bu bilgilerin teyit edilmediğinin altını çizen ve bağımsız bir haber portalında çalışan gazeteci, kendi çalışma arkadaşlarından birinin de şu an sokakta olduğunu ve olayları takip ettiğini ifade etti.

   

  Öte yandan Yunanlıların bir diğer haberleşme yolu da Twitter. Kullanıcılar Atina'da yaşanan olaylarla ilgili mesajlarını sık sık yeniliyor. Bu mesajlarda üç kişinin öldüğü bilgisiyle Exarchia civarında dört kişinin daha tutuklandığı ve tutuklu sayısının 20'nin üzerine çıktığı yönündeki haberler dikkat çekiyor.

   

  Öte yandan "Üç kişinin öldüğü yönündeki haberler asparagas olabilir. Ben az önce bankanın önündeydim ve ambulanslar boştu" şeklinde mesajlar geçen kullanıcılar da var.

   

  Bu arada Yunanistan’ın en önemli haber kanallarından Skai TV, çok kısa bir süre öncesine kadar belgesel yayını yapıyordu. Olaylarda can kayıpları yaşandığı bilgisinin gelmesinin ardından gösterilerden haber vermeye başlayan kanal şu an NTV'den ve BBC World’den aldığı görüntüleri kullanıyor. Yunanistan devlet televizyonu ERT de Euronews'ün görüntülerinden faydalanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı