Gündem Haberleri

  Üç kaptan gemiyi terk etmedi

  BULUT MÜLHİM - DHA
  20.01.2012 - 11:01 | Son Güncelleme:

  İstanbul Zeytinburnu açıklarında şiddetli lodosun etkisiyle iki gemiyle çarpıştığı belirtilen Kayan 1 adlı kargo gemisi batma tehlikesiyle karşı karşıya.Geminin içinde 10 mürettebatı kurtarıldı.

  OLAY YERİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

  İŞTE GEMİDEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV 

  PERSONEL TAHLİYE EDİLİYOR

  Ahırkapı açıklarında demirlemeye çalışırken  demirli gemilere sürterek yara alan gemideki 13 personelden 10'u, Kıyı Emniyeti  Genel Müdürlüğü ekiplerince tahliye edilirken 3 kaptan gemide kaldı. 

  Sierra Leone bayraklı “Kayan 1” gemisinin yabancı uyruklu oldukları  bildirilen 10 personeli, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tahlisiye botlarıyla  gemiden tahliye edildi. Geminin sürekli hareket etmesi nedeniyle tahliye işlemi  sırasında zorluk yaşandı.

  Zeyport Limanı'na getirilen personelin sağlık durumunun iyi olduğu  kaydedildi.

  Mısır'dan gelen ve Ukrayna'ya giden kuru yük gemisindeki suyun tahliye  edilmeye çalışıldığı, bunun başarılması halinde geminin önce Tuzla Tersanesinde  tamir edileceği, ardından da yolculuğuna devam edeceği bildirildi. Ancak, 4 saat  içinde gemideki suyun boşaltılamaması halinde, kaptanların da tahliye  edilmelerinin gündeme geleceği ifade edildi.

  İstanbul'da şiddetli lodosun etkisiyle iki gemiye çatan Kayan 1 adlı kargo gemisi batma tehlikesi geçiriyor. Sierra Leone bayraklı 86 metre uzunluğundaki gemiye, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler müdahale ediyor. Arka bölümünden su aldığı belirtilen geminin yan yattığı görülüyor. 

  AMBARINDAN SU TAHLİYESİ SÜRÜYOR

  Römorklarla Bakırköy sahiline çekilen ve ambar bölümünde yırtık oluşan gemi 9 metre derinlikte su alıyor. Bu geminin, lodosun etkisiyle çarptığı demirli vaziyetteki Slochterdıep ve Adrıa Blu adlı gemilerlerde de hasar oluştu. Kurtarma 3 römorkörü, Kıyı Emniyeti 5 hızlı tahlisiye botu, Söndüren 7 römorkörü, Tahlisiye III bariyer serme botu ve balıkadamlar yardıma gönderildi.

  GEMİYE BÖYLE MÜDAHALE EDİLDİ / WEB TV

  2 GEMİYE ÇARPTI 

  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Ahırkapı açıklarına demirlemek üzere manevra yapan gemi, şiddetli lodosun etkisiyle demirli vaziyette bulunan Slochterdıep ve Adrıa Blu adlı gemilerlere çarparak hasar aldı.

  Ambarından su almaya başlayan gemideki durumun kaptan tarafından bildirilmesi üzerine, Kurtarma 3 römorkörü, Kıyı Emniyeti 5 hızlı tahlisiye botu, Söndüren 7 römorkörü, Tahlisiye III bariyer serme botu ve balıkadamlar yardıma gönderildi.

  GEMİDEKİLER BÖYLE KURTARILDI / WEB TV

  Batma tehlikesi süren gemiden su tahliye işlemi yapılıyor.  

  GEMİNİN HAVADAN GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

  ORAKÇI: BATMASI MÜMKÜN DEĞİL

  Kıyı Emniyet Genel Müdürü Salih Orakçı, geminin Mısır’dan gelip Ukrayna’ya gittiğini ve boş olduğunu söyledi. Gemi kaptanının hava muhalefeti yüzünden Ahırkapı açıklarında demir almaya çalıştığını belirten Salih Orakçı, ancak geminin şiddetli lodos nedeniyle akıntıya kapıldığını anlattı. Salih Orakçı, "Sürüklenme sırasında iki gemiye çarptıyor. Geminde 13 mürettebat var. Kıyı emniyetten 5 görevli de gemide. 10 derece sağa yatmış durumda. Bulunduğu yerdeki derinlik 9 metre. Batması mümkün değil. Hava şartları yüzünden tam müdahale edemiyoruz. Kaptan da onaylarsa bizim yapacağımız en fazla karaya oturtmak olur. Hava şartları düzelirse daha farklı çalışabileceğiz. Şu an personel tahliyesi düşünülmüyor" dedi.

  DENİZLERDE FIRTINA UYARISI  

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Güney Ege'de Cumartesi günü sabah saatlerinden Pazar günü ilk saatlere kadar batı ve güneybatıdan 8 kuvvetinde (60-75km/s) fırtına, Batı Karadeniz'de Cumartesi günü akşam saatlerinden Pazar günü öğle saatlerine kadar kuzeybatıdan 8 kuvvetinde fırtına, Batı Akdeniz'de Cumartesi günü akşam saatlerinden sonra güneybatıdan, Pazar günü ilk saatlerden akşam saatlerine kadar ise kuzeybatıdan 8 kuvvetinde fırtına bekleniyor” denildi.

  İDO SEFERLERİ İPTAL   

  İstanbul'da şiddetli lodos yüzünden bazı İDO seferleri iptal edildi.Avrupa yakasında Bakırköy, Fatih ve Zeytinburnu sahillerinde kuvvetli lodos nedeniyle dev dalgalar oluştu. Lodos nedeniyle sahil şeridinde dalgalar kıyıyı dövdü.          

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre; lodosun hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ve zamanla Kıyı Ege'de kuvvetli (30-50 km/s) olarak eseceği tahmin edildiği bildirildi.

  İSTANBUL'DA ŞİDDETLİ LODOS / WEB TV

  İstanbul Boğazı'nda ve Marmara Denizi'nde hava muhalefeti yüzünden bazı vapur seferleri iptal edildi. Arabalı vapur seferleri de güçlükle yapılabiliyor.

  İptal olan Deniz Otobüsü iç hat seferleri:

  Bostancı - Kadıköy - Yenikapı - Bakırköy Hattı
  Bostancı - Kabataş Hattı
  Avcılar Seferleri
  Araba Vapuru hatları iptal seferler:
  Sirkeci - Harem Araba Vapuru Hattı
  İptal olan Dış Hat Deniz Otobüsü ve Hızlı Feribot seferleri:
  Kadıköy-Yenikapı-Bursa Deniz Orobüsü (13:00)
  Bostancı-Yenikapı/Bandırma Deniz Otobüsü (12:00) Bursa-Yenikapı-Kadıköy Deniz Otobüsü (9:30)
  Yalova/Yenikapı Hızlı Feribotu (9:00)
  Bostancı-Kartal/Yalova Deniz Otobüsü (8:35)
  Yenikapı/Yalova Hızlı Feribotu (8:30)
  Armutlu-Armutlutk/Yenikapı-Bostancı Deniz Otobüsü (8:00)
  Yalova/Yenikapı Deniz Otobüsü (7:30)
  Bandırma/Yenikapı-Bostancı Deniz Otobüsü (7:30)

  YALOVA’DA DENİZ ULAŞIMINA LODOS ENGELİ

  Yalova’da etkili olan şiddetli lodos nedeniyle deniz ulaşımı yapılamıyor.

  Kentte saattaki hızı 40 kilometreyi bulan şiddetli lodos nedeniyle, Yalova-Yenikapı, Yalova-Pendik ve Yalova-Kartal seferleri karşılıklı olarak iptal edildi. Topçular-Eskihisar arabalı vapur seferlerinde ise bir aksaklık olmadığı belirtildi.

  Yalova-Kartal iskelesine gelen yolcular seferlerin iptal olduğunu öğrenince dönmek zorunda kaldı. Hava şartlarının normale dönmesi halinde seferlerin yapılacağı bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı