Gündem Haberleri

  'Üç fidan' anılıyor

  Hürriyet Haber
  06.05.2010 - 12:06 | Son Güncelleme:

  1968 kuşağının devrimci gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idamlarının 38. yılında anılıyor.

  ANMA TÖRENLERİNDEN KARELER

  DENİZ GEZMİŞ'İN KENDİ SESİNDEN MAHKEME SAVUNMASI / WEB TV

  DENİZ GEZMİŞ'İN ABİSİ AĞLADI / WEB TV

  PROTESTOCULAR ABD BAYRAĞI YAKTI / WEB TV

  İDAM KARARINI VEREN HAKİM KARA TABUTLA GÖMÜLDÜ

  DEMİREL İDAMLARLA İLGİLİ KONUŞTU  / WEB TV

  ANKARA:   

  Karşıyaka Mezarlığı’nda bugün saat 13.00’te Devrimci 78’liler Federasyonu, 68’liler Dayanışma Derneği, 78’liler Girişimi, Ankara Halkevleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Devrimci Hareket, ESP, ÖDP, SDP, Sosyalist Parti ve TKP ortak bir anma töreni düzenleyecek. Etkinliğe diğer bazı siyasi partiler, sivil toplum örgütü temsilcileri ile öğrencilerin katılması beklenirken, Gezmiş ve yol arkadaşlarının avukatı Halit Çelenk, bu yıl rahatsızlığı dolayısıyla anma törenine katılmayacak. Burada Halit Çelenk’in eşi Şekibe Çelenk ile katılımcı grupların temsilcilerinin kısa birer konuşma yapmaları bekleniyor. Konuşmaların ardından her yıl olduğu gibi bu yıl da mezarlara yanan sigaralar ve karanfiller bırakılacak. 

  DEMİREL: "İÇİM SIZLAR AMA..."

  Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 6 Mayıs 1972'de idamına ilişkin, “O devir içerisinde benim siyasi sorumluluğum yok. Benim gücüm yok. Çünkü benim elimden de hükümet alınmış. O gün ülkeye hakim olan güç benim elimden de hükümeti almış” dedi.

  Süleyman Demirel: “Bu hadise devletin tasarrufudur, yani mahkemeden geçmiştir, Meclis tasdiklemiştir. İcra edilmiştir. Bu bir tane de değildir. Birçok tanedir. Durup durduğu yerde de olmuş değildir. Onun içindir ki o tasarruf seçilmiş Meclisindir. Zaman içerisinde meclislerin birtakım kararları yadırganabilir. Ama karar meşrudur, meşruiyet tartışması yapılamaz. Bundan kötüleme tartışması çıkartamazsınız, o zaman devlet işlemez" dedi.

  "İÇİM SIZLAR AMA"
  Gazetecilerin “Adı geçen gençlere sizin 'yurt dışında eğitim bursu önerdiğiniz' şeklinde haberler de çıkmıştı” sözleri üzerine Demirel, “Hayır, o haberlerin hiçbirisi doğru değildir. Sadece içim sızlar, şimdi de sızlar. O zaman da sızlamıştı. Ama ülkede kanunu, nizamı çiğneyemeyiz ki... Ortada merhamet, vicdan var. Ama kanun, nizam da var. Kanun icra edilmiş. Zorla yapılmış bir işlem de değil, mahkemeden geçmiş, temyizden geçmiş, her türlü savunma imkanları tanınmış ve bu neticeye gelinmiş” diye konuştu.

  Öte yandan “Denizlerden Fikri Sönmez"e başlıklı anma etkinlikleri kapsamında yarın saat 18.00’de ÖDP Batıkent İlçe Binası’nda sinevizyon gösterisi ve müzik dinletisi, 8 Mayıs Cumartesi Günü Saat 14.00’te ÖDP Sincan İlçe Binası’nda Mahmut Memdul Uyan ile söyleşi, 9 Mayıs Pazar günü saat 18.00’de de ÖDP Keçiören Dayanışma Evi’nde Mehmet Ali Yılmaz’la söyleşi etkinlikleri gerçekleştirilecek.

  CHP’DEN DENİZLER İÇİN YÜRÜYÜŞ

  CHP Ankara İl Örgütü de Ankara'da meşaleli bir yürüyüş düzenleyecek.

  Gezmiş, Aslan ve İnan’ı anmak için düzenlenecek olan meşaleli yürüyüş, saat 19.30’da Güvenpark’taki CHP Ankara İl Başkanlığı binasının önünden başlayacak ve Sakarya Caddesi’nde sona erecek. CHP Ankara İl Örgütü, meşaleli yürüyüşten sonra Sakarya Caddesi’nde sergi açacak ve film gösterimi yapacak.

  İSTANBUL:

  CUMOK üyeleri 'Üç fidan'ı Dolmabahçe Meydanı'nda öğle saatlerinde andı. Grup, denize karanfiller bıraktı.

  TKP de Deniz'leri Galatasaray Lisesi'nden Dolmabahçe'ye yapacakları yürüyüşle anacak. Yürüyüşün ardından Dolmabahçe Meydanı'nda miting düzenlenecek.

  68'liler Vakfı da yarın saat 20.00'de Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde ''3 Fidan'ı anıyoruz'' etkinliğini gerçekleştirecek.

  ABD KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO

  Öğrenci Kollektifi üyesi 10 kişi bugün saat 10.00 sıralarında ABD'nin İstinye'deki İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi yaptı. Grup, üzerinde Deniz Gezmiş'in bir portresinin olduğu pankartı açtı. Göstericiler ABD bayrağını yaktı ve başkonsolosluk bahçesine yumurta attı. Göstericiler iki de meşale yaktı.

  MERSİN:

  Saat 18.30'da Mersin Cemevi'nde Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız'ın katılacağı söyleşi düzenlenecek.

  Etkinlikler 9 Mayıs'ta da devam edecek. 11.00'de 68'liler Barış ve Kardeşlik Ormanı'ndaki Nazım Hikmet Anıtı'nın açılışı yapılacak.Açılışa, Nazım Hikmet Vakfı Başkanı, sanatçı Rutkay Aziz, Mehmet Ali Alabora'nın yanısıra BDP Milletvekili Akın Birdal da katılacak. Etkinlikler, yazarlar Aydın Çubukçu, Eşber Yağmurdereli, Adil Okay ve Ömer Öneren'in katılacağı söyleşiler, tiyatro gösterileri ve müzik dinletileriyle sürecek.

  BURSA:

  /images/100/0x0/55eb5510f018fbb8f8ba76fbÜÇ FİDAN ANITI'NA SALDIRI

  Bursa’da merkez Nilüfer Belediyesi'nin yaptırdığı Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan’ı simgeleyen ‘Üç Fidan Anıtı’önceki gece saldırıya uğradı. Anıta sprey boya sıkan kişiler, kesici aletle de tahrip etti.

  ANITTA AÇILIŞ ÖNCESİ İLK ANMA

  ‘Üç Fidan Anıtı’nda açılış öncesi ilk anma töreni sabaha karşı gerçekleştirildi. Önceki gece sprey boya sıkılıp, kesici aletlerle zarar verilen anıt önüne aralarında Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş ve CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek’in de bulunduğu topluluk tarafından fidan dikildi.

  Heykeltıraş Eşber Karayalçın’a yaptırılan anıt önünde Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, aynı davada yargılanan ve Bursa’da gazetecilik yapan Hacı Tonak ile Nilüfer Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Bozbey’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişi toplandı. Bugün saat 19.30’da resmi açılışı yapılacak anıt önünde bir araya gelen grup, Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın anısına

  AŞK OLSUN

  Aşk olsun sana çocuk, aşk olsun

  Acıyorsam sana anam avradım olsun

  Elbette Türkiye’de de en uzun koşuysa devrim

  O, onun en güzel yüz metresini koştu

  İlk o fırladı lüverden en sekmez mermisiynen

  En hızlısıydı hepimizin, ilk o göğüsledi ipi...

  Acıyorsam sana anam avradım olsun,

  Ama aşk olsun sana çocuk, aşk olsun..

  CAN YÜCEL 

  birer fidan dikti.

  DENİZLİ:

  DENİZ GEZMİŞ'İN ABİSİ GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

  6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş’in ağabeyi 66 yaşındaki Bora Gezmiş, Denizli’de dün düzenlenen panelde üniversite öğrencileriyle buluştu. Ağabey Gezmiş, “Her geçen gün Deniz'e olan özlemimiz artıyor” diyerek gözyaşı döktü.

  Deniz’in mahkemeye çıktığında ‘pişmanım’ sözünü kullanması halinde asılmayacağını hatırlatan Bora Gezmiş, “Babamla birlikte, kendisiyle defalarca konuştuk. Ama mahkemede ‘pişmanım’ kelimesini kullanmadı. Biz onu teselli edeceğimiz yerde o bizi teselli etti. Her geçen gün Deniz'e olan özlemimiz artıyor. Eskiden ağlamazdım ama 66 yaşına geldim artık yaşlandım. Gençken ağlamazdım, artık Deniz aklıma gelince ağlıyorum” diye konuştu.

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı