GeriGündem Uç beyliği nedir? Uç beyi kimlere denir? İşte hakkında bilinmeyenler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uç beyliği nedir? Uç beyi kimlere denir? İşte hakkında bilinmeyenler

Uç beyliği nedir? Uç beyi kimlere denir? İşte hakkında bilinmeyenler

Uç beyliği ve uç beyi kavramları zaman zaman çeşitli nedenlerle gündeme gelebiliyor. Uç beyliğinin Hıristiyan tarafındaki karşılığı, Rumca akron olarak adlandırılırdı. Peki, uç beyliği nedir, uç beyi kimlere denir?

Uç beyliği, Orta Çağ'da Hıristiyan ile Müslüman dünyasının arasındaki Müslüman sınır bölgeleri için kullanılan bir tanımdı. İslam'ın erken Orta Çağ döneminde yayılmasıyla birlikte, Doğu Anadolu Bölgesi Hıristiyan ile İslam dünyalarınn arasında en önemli sınır bölgesi haline gelmişti. Bu bölgenin sakinleri, olası bir saldırıyı geri püskürtmek ya da düşman topraklarına saldırı düzenlemek için sürekli seferber olmak zorundaydı. Sınır bölgelerde bu nedenle çok özel bir yaşam tarzı gelişmişti.

UÇ BEYİ KİMLERE DENİR?

Uç beyi, Türki Dil Kurumu’nun resmi sayfasında uçların sivil ve askerî yönetiminden sorumlu olan görevli olarak tanımlanmaktadır. Uç beyi unvanı, sınırın ötesinde bulunan Hıristiyan Bizans İmparatorluğuna karşı savaşan komutanlar için kullanılırdı. Yine aslında bir Uç Beyi olan Osman Gazi, 1299 yılında Selçuklu sultanı II. Mesud tarafından 1288 yılında beylik statüsü verilmiş olan devlet yapısının özerkliğini ilan etmiştir. Erken dönem Osmanlı İmparatorluğunun Rumeli yönüne genişlemesinde, Uç Beyleri ve Gazi ideolojisi çok önemli birer rol oynamıştır. Uç beyleri özellikle Rumeli'ndeki fetihler için büyük öneme sahipti.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle