Gündem Haberleri

  Tüzmen: Rekorlar kırmaya devam edeceğiz

  A.A.
  11.01.2006 - 13:23 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2006 yılında ihracatta rekorlar kırmaya devam edeceklerini belirterek, ”Program hedefi 79 milyar dolar ihracat, biz 80 milyar dolarlık ihracat barajını aşacağız” dedi.

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı kararla, hayırsever işadamı Cesur Özkeleş'in yapımını üstlendiği “Mehmet Özkeleş Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezi”nin temeli, Beylerbeyi Köyü'nde büyükşehir belediyesi fidanlık alanında atıldı.
  Tüzmen, törene giderken Beylerbeyi Köyü Muhtarlığı'nda mola verdiği sırada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen telefon üzerine kısa bir görüşme yaptı.
  Başbakan Erdoğan'ın bayramını kutlayan Bakan Tüzmen, Gaziantep'te Mehmet Özkeleş Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezi'nin temelini atacaklarını belirtti. Telefon görüşmesinin sonunda Başbakan Erdoğan'ın Siirt'e ve oradan Batman'a geçeceğini aktaran Tüzmen, ”Sayın Başbakanımızın, herkese tek tek selamları var. Bayramınızı kutluyor” dedi.
  Daha sonra temel atma yerine geçen Tüzmen, törendeki konuşmasında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Güzelbey ve işadamı Özkeleş'in girişimiyle Türkiye'de bir ilkin gerçekleştirildiğini belirtti.
  Çocukları sokaklardan çekip, onları üretici sınıfına koyacak ve iş sahibi yapacak önemli bir projenin temelini attıklarını söyleyen Tüzmen, bütün il ve ilçelerde buna benzer çalışmalar yapılmak zorunda olunduğuna işaret etti.

  “ÜRETİCİ HALE GELECEKLER”

  Bakan Tüzmen, Türkiye'nin çok fazla doğal kaynakları, gazı ve petrolü olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:
  “İnsan kaynağımız var. Bu insan kaynağımızı doğru şekilde yönlendirdiğimiz, iyi bir eğitim sonucunda onları üretici, ihracatçı haline getirdiğimiz zaman topluma en büyük faydayı sağlamış olacağız.
  Böylesine cesur bir girişimi ancak Cesur Özkeleş'in yapacağını biliyorum. Kendisi 1 yıl sürede böylesine güzel tesisi Gaziantep'e kazandıracak. Sokakta yaşayan, madde bağımlısı çocuklarımız, topluma katkıda bulunan insanlar haline gelecek.”
  Tüzmen, Kadın, Aile ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun da selamlarını ileterek, merkezin açılışını kutladığını söyledi.
  Gaziantep Büyüşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de konuşmasında, göç alan kentte nüfusun 1 milyonun üzerinde olduğuna dikkat çekerek, hızlı kentleşmenin yarattığı sorunların başında sokak çocukları geldiğini ifade etti.

  SOKAK ÇOCUKLARI ÇİÇEK EKİP, SEBZE YETİŞTİRECEK

  Kentte sokakta çalışan ve yaşayan, madde bağımlısı çocuk sayısının binden fazla olduğunu belirten Güzelbey, bu çocuklara sahip çıkmaları gerektiğini vurguladı.
  Güzelbey, bu rehabilitasyon merkezinin Türkiye'de bir ilk olacağına işaret ederek, şunları anlattı:
  “Bu merkezde çocuklara konforlu bir yaşam imkanı sağlayacağız. Uyuşturucu madde bağımlılığı tedavi merkezini de burada kuracağız. Çocukları topluma kazandırmak için meslek edindirme kursları açacağız. Bu merkezi, 100 dönümlük fidanlık içinde yapacağız. Çocukları rehabilite edip, aynı zamanda toprakla uğraştıracağız. Bunlara çiçek diktireceğiz, sebze yetiştireceğiz, ağaç diktireceğiz. Bu çocukların enerjisini toprağa vereceğiz.
  Merkezde 150 civarında çocuğun barındırılması, meslek öğretilmesi, tedavi edilmesi amaçlanıyor. Merkez bittiği zaman harcanan para da 2.5 trilyon lira.”
  Konuşmaların ardından Bakan Tüzmen, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey ve işadamı Cesur Özkeleş birlikte merkezin temeline ilk harcı koydular.

  PARTİLİLER İLE BAYRAMLAŞTI

  Devlet Bakanı Tüzmen, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı'na geçerek, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Sarı ve Ahmet Uzer ile birlikte partililerle bayramlaştı.
  Burada gazetecilerin soruların yanıtlayan Tüzmen, Türkiye'nin çok ciddi bir dış ticaret ülkesi olduğunu, dünyada ihracatta 22. ve ithalatta 14. sırada olduğuna dikkat çekti. Tüzmen, şunları kaydetti: ”GSMH'mizin yüzde 55'i dış ticaretten elde ediliyor. 16 büyük ülkeye 1 milyar doların üzerinde ihracat yapma başarısını gösterdik. Türkiye'nin 2005 yılında genel ihracat ortalaması yaklaşık yüzde 14.7 oldu. Gaziantep ise komşu ve çevre ülkeler başta olmak üzere, ihracat kervanında çok büyük bir atağa kalktı. Gaziantep'in ihracat ortalaması yaklaşık yüzde 35'lerin üzerinde.
  2006 yılında rekorlar kırmaya devam edeceğiz. Amacımız, yine program hedefinin üstüne çıkmak. Program hedefi 79 milyar dolar ihracat, biz 80 milyar dolarlık ihracat barajını inşallah 2006'da aşacağız.”
  Bakan Tüzmen'e gezileri sırasında, Gaziantep Vali Vekili Gökhan Veli Kişioğlu, Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can, Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı da eşlik etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı