Gündem Haberleri

  Tüzmen Mersin' de

  A.A
  19.07.2007 - 15:35 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dünya tarımında teknolojik devrim yapıldığını, ancak Türkiye'de “babadan kalma usuller” ile tarımsal faaliyette bulunulduğunu söyledi.

  Tüzmen, Mersin Ziraat Mühendisleri Odasındaki toplantıda, Mersin'in, tarım başta olmak üzere birçok konuda önemli potansiyele sahip olduğunu, ticaret, teknoloji, taşımacılık ve turizm alanlarında gerçekleştirilecek çalışmalarla dinamikleri harekete geçireceğini belirtti.

  “Babadan kalma tekniklerle” yapılan işlerde başarılı olunamayacağını savunan Tüzmen, “Dünya tarımda teknolojik devrim yaparken, ne yazık ki Türkiye babadan kalma usullerle tarım yapıyor. Hep birlikte beraber çalışıp, bu eksikliği gidermemiz gerekir” diye konuştu.
  Türkiye'de tarımla uğraşanlara “ürün çeşitliliğine yönelin” çağrısında bulunan Kürşad Tüzmen, şöyle devam etti:

  “Dünyada 30 çeşit narenciye üretiliyorsa bizlerin de pazarda yer edinebilmesi için bunlardan en az 20'sini Mersin'de üretmemiz gerekiyor. Yoksa ya pazarda kaybolup gider ya da istediğimiz yere gelemeyiz. Babadan kalma usullerle yapılan tarımı bırakıp, Avrupa'ya ayak uydurmalıyız. Özellikle organik tarıma yönelmeliyiz. Çünkü tüm dünyada, önümüzdeki 5-8 yıla organik tarım damgasını vuracak. Şimdiden hazırlıklarımızı yapmamız lazım.”

  Narenciyenin envanterini çıkartacaklarını belirten Tüzmen, şunları söyledi:

  “Herkes narenciye üretiyor ama Türkiye'nin envanteri yok. Kim ne kadar narenciye üretiyor bilinmiyor. Narenciyenin envanteri olmadan nasıl işleme sanayi getireceğim buralara... O nedenle envanterinin çıkartılması için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca analiz laboratuvarlarına büyük önem veriyoruz.”

  AK Parti hükümetinin 4.5 yıllık görevi boyunca büyük başarılara imza attığını kaydeden Tüzmen, şöyle dedi:
  “İlk etapta enflasyonu 3 haneden 2'ye, sonra da tek haneye indirdik. İhracat artışını da 2 haneden 3 haneye çıkarttık. İnanıyorum ki önümüzdeki 5 yıl daha görevde kalırsak, Türkiye'nin ihracat artışını katlamaya devam edeceğiz ve kişi başına milli geliri katlamaya devam edeceğiz.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı