Gündem Haberleri

  Tuz Gölü'ndeki kırmızılığın nedeni su yosunu

  Hasan BÖLÜKBAŞ/AKSARAY, (DHA)
  02.08.2012 - 17:29 | Son Güncelleme:

  AKSARAY Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Murat Kaya, Tuz Gölü’nün güneybatı kıyılarında yaz aylarında oluşan kızıl renkli görünümün, ’Dunaliella salina’ adı verilen su yosunundan kaynaklandığını belirtti.

  Doç. Dr. Murat Kaya, Tuz Gölü’nün güneybatı kıyılarında özellikle sığ alanların yaz aylarında kızıl renge büründüğünü, bunun üzerine çalışma başlattıklarını söyledi. ’Dunaliella salina’ ve ’Halobakterium’ canlı türleri üzerinde inceleme yaptıklarını kaydeden Doç. Dr. Kaya, "İncelememizde gölde kızıl renge neden olan canlının Dunaliella salina dediğimiz bir su yosunu türü olduğunu tespit ettik. Dunaliella salina, özellikle aşırı tuzcul ekosistemlerde yaşayan bir alg türüdür. Tuz Gölü’nde yaşaması oldukça doğaldır. Dunaliella salinanın Tuz Gölü’nde aşırı derecede çoğalması olayına ’algal bloom’ demekteyiz” ifadelerini kullandı.

  Dunaliella salinanın, göldeki flamingoların besin kaynağı sayıldığını kaydeden Doç. Dr. Kaya, ”Flamingolar, Artemia salinalarla besleniyor. Artemia salinaların besin kaynağı ise Dunaliella salina dediğimiz alglerdir. Tuzlu ortamlarda bulunuyorlar. Tuzluluk arttıkça Dunaliella salinaların sayısı da artıyor. Dunaliella salinaların çok yoğun olduğu yerlerde o bölge kırmızı görünüyor. Sayıları ne kadar fazlaysa kırmızılık da o boyutta yoğunlaşıyor. Bu su yosunları toplu iğnenin ucunun binde biri kadardır” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı