GeriGündem Tuz Gölü son yağışlarla kendine geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuz Gölü son yağışlarla kendine geldi

KONYA’da kuraklık, bilinçsiz sulama ve kirlilik nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Tuz Gölü, alınan önlemler ve bu yıl yağışların bol olması nedeniyle kendine geldi.

Tuz Gölü’nün bulunduğu Cihanbeyli İlçesi’nde bu dönem metrekareye 340 kilogram yağış düştü. Gölün çevresinde ise tarımda damla sulama sistemine geçildi. Böylelikle, gölün su seviyesi de yükseldi. Başta Konya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Cihanbeyli ve çevresindeki diğer belediyelerin arıtma tesislerini faaliyete geçirmesiyle kirlilik de azaldı. Geçtiğimiz yıllarda Tuz Gölü’nün kurtulmasına dikkat çekmek için çalışmalar yapan TEMA Vakfı, bu kez de 27 ilden gelen toplam 136 öğrenci ile gölün son halinin korunmasına dikkat çekmek için göle gitti.

‘SUSMA, SUSTUKCA SUSUZ KALIRSIN’

Yüzölçümü 1600 kilometrekare olan Tuz Gölü, küresel ısınma ve bilinçsiz sulama sonucu bin 260 kilometrekareye kadar küçüldü. Bunun üzerine geçtiğimiz yıllırda TEMA Vakfı, Tuz Gölü’nün kurtulmasına dikkat çekmek için çalışmalar yapmıştı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Konya’da düzenlenen Yavru Tema Şöleni için, 27 ilden Konya’ya gelen toplam 136 ilköğretim okulu öğrencisi, yine Tuz Gölü’ne dikkat çekmek için gölü ziyaret etti. Alınan önlemlerin olumlu yansımasını bire bir gören Yavru Temacılar, önlemlerin devam etmesi ve kendilerinden sonra gelecek nesile de Tuz Gölü’nün miras kalmasını istediklerini söyledi. Gölde incelemede bulunan küçükler, ‘Susma, sustukca susuz kalırsın’, ‘Türkiye Çöl olmasın’ sloganları attı.

TUZ GÖLÜ ÖLMESİN

TEMA Vakfı Konya Temsilcisi Namık Ceyhan, şunları söyledi:

“Tuz Gölü’nün, şu an su seviyesi yükselmiş, kirlilik azalmış durumda. Tuz Gölü’nün yaşatılması, dünya için önemli bir faktör. Çünkü, Tuz Gölü sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Türkiye’de var. 1990'lı yılların sonuna doğru, o dönemki yavru Temacılar, Tuz Gölü’nün yaşatılması için imza toplamıştı. Şimdiki yavru Temacılarım da, gölün son haline el koymak için Gaziantep’ten, Trabzon’dan, Kocaeli’den, Mardin’den toplam 27 ilden 136 öğrenci buraya geldi. Gölün son haline el koyup en azından bu şekilde yaşatılmasını istiyor. Tuz Gölü ölmesin istiyoruz. Çünkü 1992 yılında Selçuk Üniversitesi’nin yaptığı çalışmada gölün 2010 yılında ağır metal, atık su kirliliği ve kuraklık nedeniyle yok olacağı yönünde rapor çıktı. Şu an çerve belediyeler arıtma tesislerini faaliyete geçirdi. Bilinçsiz sulamayı önlemek için modern sulama sistemlerinin kullanılması sağlandı. Ayrıca bu yıl alınan yağış ile birlikte göl yüzümüzü güldürdü. En azından bu konumunu korursak gölümüz ölmez.”

Göle gelen Mersin’den gelen Yavru Temacılar'dan Can Atak (12), “Tuz Gölü’nü ikinci kez görüyorum. İlk gördüğüme büyük ve kirli idi. Şuan küçülmüş ama temiz. Yağmur yağdığı içinde su fazla” derken, Antalya’dan gelen Ufuk Demir (10), “Tuz Gölü’nü ilk defa görüyorum. Bence burası korunması gerekir. Heryerde böyle doğal güzellik yok. Önlem almalıyız” diye konuştu. Kocaeli’den gelen Melike Aslan (8) ise, Tuz Gölü'nü çok beğendiğindiğini söyledi. Küçük Melike, “Buraya gelmekten mutluyum. Gölden taş aldım ve hatıra olarak eve götürüceğim, kolye yapacağım” dedi.

Gölü gezip, inceleyen Yavru Temacılar, Cihanbeyli Madencilik Tuz A.Ş. Genel Müdürü Nuri Unal’dan tuzun işlenmesi hakkında bilgi aldı.

YILLIK 500 BİN TON TUZ ÇIKARILIYOR

Tuz Gölü’nün Türkiye’nin tuz ihtiyaçının yüzde 70’ini karşıladığını belirten Ünal, “Tuz Gölü’nün bünyesinde 3 tane tuzla var. Bir tanesi Cihanbeyli İlçesi’ndeki şu an bulunduğumuz Yavşan Tuzlası, diğer iki tanesi de Şereflikoçhisar da bulunuyor. Tuz Gölü’nden ilk tuz üretimi 1862 yılında başlamış, 2006 yılına kadar da göldeki tuz üretimini devlet kendi imkanları ile yapıyordu. Özelleştirildikten sonra Yavşan Havzası’nı 27 yıllığına biz kiraladık. Bize tahsis edilen alan 24 milyon metrekaredir. Havuzlarımızda kullandığımız alanda 9 milyon metrekaredir. Tuz üretimini havuzlarda yapıyoruz. İrili ufaklı çok sayıda havuzumuz var. Geçen yıl 525 bin ton çıkarttık. Bunun 477 bin tonunu sattık. Bu yılda 500 bin ton çıkartmayı hedefliyoruz. Tuz, bilindiği gibi sadece gıda da değil, sanayi de de kullanılıyor. Zaten ürettiğimiz tuzun gıdada kullanılan bölümü yüzde 15’i geçmez” dedi.

KİRLİLİK AZALDI

Göldeki kirliliğin azaldığına dikkat çeken Nuri Ünal, “Başta Konya olmak üzere gölün çevresindeki Cihanbeyli, Eskil, Şereflikoçhisar ve Aksaray Belediyeleri arıtma ve katı atık tesislerini faaliyete geçirdi. Bu yüzden de kirlilik azaldı. Gölün çevresindeki tarım alanlarında modern sulama sistemlerine geçildi. Bu yıl alınan yağış miktarı çok yüksek. O yüzden gölde hem kirlilik azaldı, hem de su seviyesi yükseldi. Tabi henüz su seviyesinin ölçümü yapılmadı. Ama gözle görülen bir artış mevcut” diye konuştu.

METREKAREYE 340 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Tuz Gölü’ne sınırı bulunan Cihanbeyli İlçesi bu dönem metrekareye 340 kilogram yağış aldı. Yağışın aylara göre dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:

“Eylül ayında metrekaraye 48.4, Ekim’de 11.0, Kasım’da 47.3, Aralık’ta 51.5, Ocak’ta 43.7, Şubat’ta 60.7, Mart’ta 28.3, Nisan ayının ilk 23 gününde 49.6 kilogram yağış düştü”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle