Gündem Haberleri

  Tütün deposunda üniversite

  Hürriyet Haber
  17.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cibalı ve Üsküdar tütün depolarında Kadir Has ve Haliç üniversiteleri kuruluyor. Cibali Tütün Fabrikası 29 yıllığına Kadir Has Üniversitesi'ne tahsis edildi. Üsküdar Tütün Deposu da, Lösemili Çocuklar Vakfı'nın eseri olan Haliç Üniversitesi'ne tahsis ediliyor.

  İstanbul'un tarihi ve ünlü iki ayrı tütün deposu, iki özel üniversite olarak hizmet vermeye başlayacak. Yüzyılı aşkın geçmişleri bulunan Cibalı ve Üsküdar tütün depolarında, Kadir Has ve Haliç üniversiteleri kuruluyor.

  1870'li yıllarda yapılan tarihi Cibali Tütün Fabrikası ve Tütün Deposu, hükümet tarafından 29 yıllığına Kadir Has Üniversitesi'ne tahsis edildi. Restorasyonu için çalışmalar başlatılan 35 bin metrekarelik Cibali Tütün Fabrikası ve Deposu, gelecek yıl Kadir Has Üniversitesi olarak, yükseköğretim gençliğine kapılarını açacak.

  3 BİN ÖĞRENCİ

  Prof. Dr. Ergür Tütüncüoğlu'nun rektör olduğu Kadir Has Üniversitesi, bu yıl geçici olarak, Gayrettepe'de bir binada 65 öğrenci ile öğretime başlayacak. Cibali Tütün Fabrikası ve Tütün Deposu, üniversiteye dönüştüğü zaman, öğrenci sayısı 3 bine çıkacak. Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Başkan Yardımcısı, Çukurova Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mithat Özsan, 1998 - 1999 öğretim yılında öğretime başlayacak üniversite hakkında bilgiler verirken, ‘‘Üniversitemiz Haliç'in incisi olacak ve saygın bir üniversite olarak hizmet sunacak’’ dedi.

  Kadir Has Üniversitesi; Tıp, Fen - Edebiyat, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler fakülteleri ile Fen, Eğitim ve Sosyal Bilimler enstitülerinden oluşacak.

  HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

  Prof. Dr. Gündüz Gedikoğlu'nun rektör olduğu Haliç Üniversitesi de, bu yıl 200 öğrenci ile Bahçelievler ve Beşiktaş Fulya'da öğretime başlayacak. Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı'nın eseri olan Haliç Üniversitesi'ne de, Üsküdar'da deniz kıyısındaki ünlü tarihi Üsküdar Tütün Deposu'nun tahsis edilmesi için hükümete başvuruldu. Rektör Prof. Dr. Gündüz Gedikoğlu, başvurularını bir ay kadar önce Devlet Bakanı Eyüp Aşık'a yaptıklarını, başvuru ve tekliflerinin incelendiğini ve tekliflerine bir itiraz yapılmadığını bildirdi.

  BOĞAZİÇİ GİBİ

  Prof. Gedikoğlu, 4-4.5 dönümlük bir alana kurulu Üsküdar Tütün Deposu’nun kendilerine tahsis edilmesiyle derhal faaliyete geçeceklerini ve orada, Boğaziçi Üniversitesi gibi, örnek bir kampus üniversitesi kuracaklarını bildirdi. Prof. Gerikoğlu'nun verdiği bilgilere göre, tarihi binanın dış yüzü aynen korunup yenilenirken, iç mekanları ve çevre, bir üniversitenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden yaratılacak. Ayrıca, üniversite ismine uygun olarak da Haliç'i korumak, kurtarmak için var gücüyle çalışacak. Üniversite başlangıçta, Fen - Edebiyat, İşletme fakülteleri ile Su Ürünleri Yüksekokulu, Kemik İliği Nakli Sağlık Enstitüsü''nden oluşacak. İki yıl sonra da Tıp Fakültesi açılacak.

  Adı bu kurumda yaşayacak

  1870 yılında inşa edilen Cibali Tütün Fabrikası ve tütün deposu 29 yıllığına Kadir Has Üniversitesi'ne kiralandı. Tarihi bina anıtsal özelliği korunarak restore edilecek. Dış görünüşleri aynen korunacak, iç bünyeleri ise üniversitenin ihtiyaçlarına göre düzenlenecek. Eğitim ve sağlık alanındaki yardımlarıyla tanınan ünlü işadamı Kadir Has'ın adı böylece bir büyük eğitim kurumunda daha yaşayacak.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı