GeriGündem Tutuklu hakimin doktor eşi işten çıkarıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tutuklu hakimin doktor eşi işten çıkarıldı

Tutuklu hakimin doktor eşi işten çıkarıldı
refid:28954607 ilişkili resim dosyası

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile aralarında Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer’in de bulunduğu 63 polisin dosyasında reddi hakim kararı vermesinin ardından açığa alınan ve tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulan eski 29. Asliye Ceza Mahkemesi Metin Özçelik’in doktor eşi, Hatice Özçelik’in 4 yıldır çalıştığı Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’de iş akdi fesh edildi.

Cezaevinde tutuklu bulunan Hakim Metin Özçelik’in doktor eşi Hatice Özçelik, fakülte yönetimi tarafından iş akdinin fesh edilmesiyle ilgili Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bahçesinde avukatı Önder Durdu ili birlikte basın açıklaması yaptı. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Hatice Özçelik, "Eşim hukuka uygun bir karar vererek dünyada ve Türk tarihine bir ilk olarak geçmiştir. Ben de bu yüzden işine son verilen bir doktor olarak tarihte eşimin yanında yer aldım. Eşimin sonuna kadar arkasındayım. Biz hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Kimse gibi çalıp çırpmadık. Vatanı satmadık. Ben de eşim de görevimizi yaptık. Eşim hukuka uygun bir karar verdi diye tutuklandığı için işimden atıldım. Gerekçe olarak ben yardımcı doçentlik başvurusunda bulunmuştum. Bölümde bir kişilik kadro vardı. Eşimin kararı nedeniyle yukarıdan haber gelmiş. Benim yerime başka birisini alacaklarını söylediler. Rektör, benim çok iyi bir doktor olduğumu ancak emrin yukarıdan geldiğini belirtti. Hukuk çerçevesinde yasal yollara başvuracağım" dedi.

Tutuklu hakimin doktor eşi işten çıkarıldı

HERHANGİ BİR SORUN YOK

Avukat Önder Durdu ise, "4 yıldır çalıştığı hastanede herhangi bir sorun yaşamamıştır. Bu gün bize tebliğ edilen yazıda iki sebep gösterilmektedir. Birincisinde ’6 Mayıs günü kızınızı hastaneye götüreceğiniz gerekcesiyle izin aldığınız fakat bu izne dair herhangi bir belge sunmadığınız’, ikincisi ise ’yardımcı doçentlik başvurunuzla ilgili heyeti tesir altında bırakmaya çalıştığınız gerekçesiyle iş akdinize son verilmiştir’ denildi. Bu sebepler fesih hakkını doğuracak sebeblerden biri değildir. Mutlaka doktor hanıma savunma hakkının tanınması gerekiyordu. Sözün bittiği yer burasıdır. Hakim Metin Özçelik yanlış bir karar vermiş olabilir. Şuan tutuklanmış olması hukuka uygun olabilir. Bunların hepsini bir kenara koyalım. Doktor hanımı, eşinin durumuyla bağ kurulup iş akdinin fesh edilmesi kabul edilemez. Bu hukuka aykırı bir tutumdur" şeklinde konuştu.

Tutuklu hakimin doktor eşi işten çıkarıldı

'VİCDANLARI YARALAYAN BİR HADİSE'

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, verdiği bir karardan dolayı tutuklanan Hakim Metin Özçelik’in eşi Dr. Hatice Özçelik’in işten atılmasına sert tepki gösterdi. Dr. Özçelik’in, Anneler Günü’ne denk gelen bir süreçte işten atılmasını, vicdanları çok ciddi yaralayan bir hadise olarak yorumlayan Tanrıkulu, “Böyle sıkıntı çeken, acı çeken, kahır çeken annelerimize sabırlar diliyorum. 7 Haziran’dan sonra oluşacak olan siyasi iklim, bugünkü bu haksızlıkları ortadan kaldıracaktır.” dedi.

'ZULÜMDÜR'

Bağımsız İzmir Milletvekili İlhan İşbilen, “Bu cumhuriyet tarihimizde, ilk defa Anneler Günü’nde yapılan bir zulümdür.” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle