GeriGündem Tutuklanmalarının nedeni ifade değişikliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tutuklanmalarının nedeni ifade değişikliği

Tutuklanmalarının nedeni ifade değişikliği
refid:15080143 ilişkili resim dosyası

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, 10 PKK’lının tutuklanmasının, ifadelerini değiştirip örgütle bağlantılı olduklarını açıklamalarından kaynaklandığını söyledi.

“Daha önce örgütle bağlantılı olmadığını söyleyenler örgütün baskısıyla ifade değiştirdiler. Onlar da büyük baskı altındalar” diyen Kavak şunları söyledi: “Bir terörist gelip teslim olduğu zaman, bu kişiyle ilgili eylem kaydı olup olmadığı, aynı kişinin isminin değişik ifadelerde geçip geçmediği araştırılıyor. Teslim olan teröristlerle ilgili etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağına karar veriliyor. Buna göre iddianame hazırlanıyor.

Kandil ve Mahmur’dan gelenlere örgüt baskısı

Kandil’den ve Mahmur’dan gelenlerle ilgili iddianame hazırlandı. Haklarında dava açıldı. Ancak, bunlar mahkemeye gelmeden önce ortak savunma metni hazırlamışlar. Savunmada ‘İmralı’dan sayın Öcalan’ın barış gruplarına çağrısı ve KCK’nın yönlendirmeleriyle geldik’ deniliyor. Habur’da alınan ifadelerinde ‘örgütle alakam yok’ diyenler bile ortak savunmayı imzaladılar. Mahkemede de ‘bu ifadelere katılıyoruz’ dediler. PKK’nın ve KCK’nın baskısıyla bu ifadeleri veriyorlar. Aynı kişiler, Habur’daki sorgularında örgütle ilgilerinin olduğunu söylemiş olsalardı, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilenlerin sayısı o zaman 5 değil, aynı ifadeleri kullanan diğer kişiler için de olurdu. Mahkemeye çıkanların savunmalarına göre etkin pişmanlıktan yararlanmaları ihtimali yok. 10 kişi tutuklandı, 3 kişi hakkında da gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Diğer sanıklar da 24 Haziran’da yargılanacak.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle