Gündem Haberleri

  Tutuklamayı anlayamadık

  Hürriyet Haber
  16.10.2005 - 02:11 | Son Güncelleme:

  Prof. Aşkın’ın, 91 gün sonra ‘sanığın kaçma veya delilleri karartma’ ihtimalini düzenleyen CMK’nın 100. maddesi uyarınca tutuklanması, hukukçuları şaşırttı. Van Barosu Başkanı Ayhan Çabuk, ‘Karartılacak delil kalmadığı halde neden tutuklandı, doğrusu anlamadık’ dedi.

  VAN Barosu Başkanı Ayhan Çabuk, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın hakkındaki tüm deliller toplandığı halde tutuklanmasını anlayamadıklarını söyledi. Çabuk, Hürriyet’e şu değerlendirmeleri yaptı:

  DELİL KALMADI

  Bizim kanaatimize göre soruşturma ile ilgili deliller zaten toplanmıştı. Toplanan delillerin değerlendirmesi bu süre içinde yapıldı. 2-3 aydır bir tutuklama ihtiyacı duyulmadı. Deliller toplandığı halde ve karartılacak deliller kalmadığı halde neden böyle bir tutuklama kararı verildiğini doğrusu çok fazla anlamış değiliz.

  ‘GİZLİLİK’ VARDI

  Soruşturmanın başında ‘gizlilik’ kararı alınmasına rağmen Van Cumhuriyet Başsavcısı soruşturmayla ilgili basına ve kamuoyuna detaylı beyanda bulundu. Hukuk camiasında soruşturma bu yönüyle de çok tartışıldı.

  TUTUKLAMA İSTİSNADIR

  Yasada tutuklama bir tedbir olarak düzenlenmiştir. Genel kural tutuksuz yargılamadır. Tutuklama istisnadır. Tutuklama kararını veren mahkemenin takdirine bir söz söylememiz mümkün olamaz. Ancak benzer dosyalarda tutuklamaya başvurulması hususu çok ender görülmektedir.

  SAYGISIZLIK OLUR

  Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar da dosyayı incelemediğini ancak gazetelere yansıyan bilgiler ışığında değerlendirme yapabileceğini vurgulayarak, şunları söyledi: Esasen üniversite rektörlüğüne kadar gelmiş akademik kariyer sahibi bir insanın hukuka ve yasalara aykırı herhangi bir eylemde bulunabileceğini düşünmek hem doğru olmaz hem de üniversitelerimize ve onların kariyer sahibi akedemisyenlerine saygısızlık olur.

  KUŞKU YETERLİ DEĞİL

  Ceza yargılamasında esas olan yargılamanın tutuksuz devam etmesidir. Tutuklama istisnaidir. Herhangi bir tehlikenin örneğin kaçma kuşkusu, delilleri karatma kuşkusu gibi bir durum olması halinde başvurulabilecek bir tedbir değildir. Zira kuşku ve tehlike tek başına tutuklama nedeni olamaz.

  SOMUT EYLEM GEREKLİ

  Sanığın tutuklanabilmesi için şüphe ve tehlike değil somut nitelikte icrai bir eylemin sözkonusu olması gerekir. Örneğin bir tanık dinlenilmesi sözkonusu ise sanığın bu tanıklarla irtibat kurmuş olması veya kurmaya teşebbüs etmesi gerekir.

  100. madde

  Aşağıdaki hallerde bir tutuklama nedeni var sayılabilir:

  Şüpheli veya sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olgular varsa.

  Delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, tanık, mağdur veya başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunma hususlarında kuvvetli şüphe oluşturuyorsa.

  İtiraz edecek

  İHALEYE fesat karıştırdığı gerekçesiyle önceki gece tutuklanarak Van M Tipi Cezaevi’ne konulan Yüzüncı Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın avukatı Teoman Evren, mahkemenin kararına itiraz edeceklerini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı