Gündem Haberleri

  TÜSİAD Dış Politika Ödülü Straw'un

  A.A.
  23.01.2006 - 14:40 | Son Güncelleme:

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) “TÜSİAD Bosphorus Prize for European Understanding” adı altında 2003 yılında tesis ettiği “TÜSİAD Dış Politika Ödülü”nün üçüncüsü, 2005 yılı itibariyle İngiltere Dışişleri Bakanı Jack John Whitaker Straw'a verilecek.

  TÜSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün katılımıyla gerçekleşecek ödül töreni, 25 Ocak Çarşamba günü akşamı, Rahmi M. Koç Müzesi'nde düzenlenecek. Straw'a ödülünü Bakan Gül takdim edecek.

  İngiltere Dışişleri Bakanı Straw'un bu ödüle layık görülmesindeki başlıca etken, Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nin 17 Aralık 2004 tarihli Brüksel zirvesinde, Türkiye ile müzakerelere başlanması kararının alınmasından sonra, dönem başkanlığını yürüten İngiltere'nin Dışişleri Bakanı olarak Straw'un, bu kararın uygulamaya konulması çerçevesinde, 3 Ekim 2005 tarihinde Lüksemburg'da yapılan AB Konseyi Zirvesi'nde ortaya çıkan engellerin aşılması yolunda gösterdiği olağanüstü diplomatik beceri oldu.

  TÜSİAD'ın, geleneksel hale gelen “TÜSİAD Bosphorus Prize for European Understanding” ödülü, Türkiye'nin AB'ye entegrasyonu sırasında karşılaştığı siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel engellerin aşılmasında yapılan çalışmalara, Türkiye ile AB arasındaki işbirliğinin, karşılıklı anlayışın ve ortak değerlerin gelişmesine katkıda bulunduğuna inanılan kişi veya kuruluşlara veriliyor.

  TÜSİAD Yönetim Kurulu tarafından ödüle layık görülen kişi ya da kuruluşların hak sahibi olabilmesi için Avrupa Birliği yurttaşı ya da kamu veya özel sektöre ait bir Avrupa Birliği üye ülkesi kuruluşu olması gerekiyor.
  “TÜSİAD Bosphorus Prize for European Understanding” 2003 yılı ödülü Almanya'nın eski Avrupa Birliği Büyükelçisi Dr. Dietrich von Kyaw'a, 2004 yılı ödülü ise Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) Başkanı Thierry de Montbrial'a layık görülmüştü.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı